Netradičný výlet s rúškom tajomstva a strachu. Opustená psychiatrická nemocnica Philipa Pinela v Pezinku je miestom, v ktorom cítiť históriu.

Náročnosť a dĺžka trasy

Tento netradičný výlet je ideálne riešiť vlastným dopravným prostriedkom. Takže autovýlet, kde vystúpite z vozidla a nachádzate sa pred bránou do nemocnice. Náročnosť a dĺžka trasy preto nebude v tomto prípade moc podstatná.


Informácie o trase

Pezinok je známa obec pri Bratislave. To, že sa tam nachádza psychiatrická liečebňa je veľa ľuďom známe. Ale kde sa nachádza tá stará opustená? Pri ceste z Pezinka na Pezinskú babu, teda smerom na Malacky si môžete po ľavej strane všimnúť novú psychiatrickú liečebňu. My ale mierime na tú starú a preto musíme nájsť odbočku vľavo hneď za odbočkou na tú novú. Inými slovami, stále rovno smerom na Pezinskú babu, minieme odbočku na novú psychiatriu a hneď následujúca odbočka vľavo. Tam prejdeme okolo pár domov až na väčšiu plochu, kde na pravej strane môžeme spozorovať rozpadnutú vstupnú bránu. A sme tu.

Vzdialenosť 1,2 km | Čas 00:30 hod | Stúpanie 82 m | Klesanie 4 m

Zaujímavosti

Opustená psychiatrická nemocnica Philipa Pinela v Pezinku je vlastne sústava chátrajúcich budov uprostred lesa. Možno aj označenie budov je prehnané, každopádne nejaké stavby tam ešte stoja. Už vopred by sme radi všetkých upozornili, že sa neodporúča vstupovať do budov, a to z dôvodu, že každú chvíľku hrozí, že sa zrútia. Vstup do celého objektu je na vlastné riziko a určite dbajte na vlastnú bezpečnosť.

Pozrime sa kúsok na históriu tohto zariadenia. Z histórie je známe, že v tejto časti Malých Karpát sa v minulosti ťažili rôzne nerasty. V okolí nemocnice sa nachádzali aj antimónové bane. A hlavne kvôli polohe tu v roku 1918 boli železné kúpele. Z tohto obdobia pochádza aj fontána, ktorú ešte aj teraz môžete v areáli spozorovať. Kúpele nemali taký ohlas, aký by si zaslúžili a preto boli v roku 1924 predané. Podpísala sa zmluva na hotelizáciu dlhodobo psychicky chorých pacientov. Najprv ubytovávali len mužov, po roku 1938 a prístavbe už ubytovávali aj ženy a deti. Pre miestnych sa stal zaužívaný názov „Cajla“ , čo znamenalo v preklade psychiatrická liečebňa Philipa Pinela. V roku 1976 sa začal stavať nový pavilón, kde sa postupne kvôli modernizácii presťahovala celá psychiatria. Komplex budov ostal opustený a chradol. Postupom času, prírody a za značnej miery vandalov sa objekt starej nemocnice dostal do stavu, v akom ho vidíte dnes.

A teraz príde tá klasická otázka – straší tam? Na túto otázku odpovedať samozrejme nebudeme. Navštívte toto miesto cez deň, prípadne v noci a urobte si svoj vlastný obraz o tomto podivuhodnom objekte. Každopádne dbajte pritom na bezpečnosť a neničte už tak dosť poškodené budovy.

Galéria

Last modified: 17. marca 2019

2 Responses to " Opustená psychiatrická nemocnica Philipa Pinela v Pezinku "

  1. Eva Demovičová píše:

    Vlastníkom toho, čo nazývate opustená Psychiatrická nemocnica Philippa Pinela , je v skutočnosti Univerzitná nemocnica v Bratislave, ktorá si celý horný areál prepísala na seba a/j v katastri/ v čase reformy ministra Zajaca v r.2005. Takže nie je to opustená časť súčasnej psychiatrickej nemocnice v Pezinku, ale opustená časť Univerzitnej nemocnice v Bratislave. Je to ich majetok, ktorý sa snažia predať, zatiaľ asi neúspešne, neviem. Ale neoznačujte to ako opustenú psychiatrickú nemocnicu.

  2. Ivan Knézel píše:

    Cajla je historická časť mesta Pezinok a filiálka farnosti Pezinok, patriaca do Bratislavskej arcidiecézy. Do 1. 1. 1948 bola samostatnou obcou, od tohto dátumu je súčasťou mesta Pezinok.

    V obci nájdete množstvo pamiatok a pamätihodnosti a nechýba ani Zbierka insitného umenia, ktorá je špecifickou zbierkou Slovenskej národnej galérie, ktorá sa buduje od roku 1965. Novú expozíciu tvorí reprezentatívny výber maliarskych, sochárskych a kresbových diel najmä slovenských, ale i zahraničných autorov.
    Nakoľko sa opustená časť Univerzitnej nemocnice v Bratislave nachádza v katastrálnom území tejto obce, preto sa používalo označenie Cajla

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *