Cestou do okolia Nitry sa určite oplatí navštíviť Oponický hrad. Táto zrúcanina síce nepatrí medzi najväčšie ani najzachovanejšie v okolí, ale rozhodne ju neprehliadnete.

Náročnosť a dĺžka trasy

Príjemná nenáročná cesta lesom a lúkami. Trasa má približne 2,5 kilometra a dá sa hravo zvládnuť za hodinku. Väčšinou sa ide po rovinke, občas s menším prevýšením.


Informácie o trase

Naša krátka prechádzka začína v obci Oponice. V obci hľadáme zelenú turistickú značku, ktorá nás dovedie priamo k hradu. No k hradu ako k hradu. Po zelenej idete rovinatou cestou, po pol až trištvrte hodinke si začnite všímať odbočky z hlavnej turistickej trasy. Odbočka k hradu je trošku slabšie viditeľná, ale ak ste dostatočne pozorní, nemáte šancu ju minúť.

Vzdialenosť 2,7 km | Čas 1:05 hod | Stúpanie 170 m | Klesanie 8 m

Zaujímavosti

Trináste storočie bolo bohaté na stavanie hradov. V tomto storočí vznikol aj hrad Oponice. Hrad plnil funkciu strážneho hradu na ochranu Nitry a okolia pred nájadzmi Tatárov. Tatárom síce odolal, ale husitské vojská ho dobyli v roku 1430, pričom ho značne poškodili. Našťastie ho vzápätí opravili. Prišli nájazdy Turkov, ktorým hrad odolal ako jeden z mála. A ako to už býva, čo nezničia Turci, zničíme si sami. A tak spory o majetok vyústili k tomu, že majitelia hrad opustili a nechali ho svojmu osudu. A akoby to nebolo málo, ruku k dielu pridal aj samotný cisár. Mal obavy, že by hrad využila odbojná šľachta, preto ho v 18. storočí nechal vážne poškodiť. Následne už nikto nejavil záujem o opravu a kedysi nedobytný hrad začal chátrať.

Do dnešnej doby sa zachovala značne rozsiahla časť obvodových múrov. Z nej je najzachovalejšia západná časť, ktorá sa mohutne čnie nad ostatné pozostatky. Napriek stavu zodpovedajúcemu zrúcanine hradu, o ktorý sa vyše 300 rokov nikto nezaujímal, tento výlet rozhodne odporúčame. Zachovalé múry umiestnené v príjemnom prostredí lesa s nádherným výhľadom na šíre okolie. Na nenáročný výlet je dobré zobrať aj deti, prechádzku si užijú.

Povesti hovoria o skrytých pokladoch predchádzajúcich majiteľov. Avšak napriek histórii, ktorá jasne hovorí, že aj na obnovu hradu chýbali peniaze, nebral by som tieto povesti vážne.

Galéria

Last modified: 11. decembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *