Spoznajte krásy málo známych ale o to krajších a nedotknutejších Kremnických vrchov. Ich vrchy, lesy, výhľady – vyskúšajte okruh Kremnica – Skalka – Kremnica

Náročnosť a dĺžka trasy

Trasa je skôr z tých náročnejších, vzhľadom na prevýšenie 888m a jej značnú dĺžku. 23 km do nôh je celkom dosť aj pre aktívnych turistov, takže určite neodporúčam vybrať sa na tento okruh s deťmi. Tie by to totiž nemuseli zvládnuť. Celkový čas 7 a pol hodiny je len orientačný, pokiaľ sa nechcete náhliť, ale naopak vychutnať si množstvo úžasných výhľadov a ešte niečo pofotiť, určite sa vám čas trochu natiahne. Preto odporúčam vyraziť ráno, aby ste sa nevracali za tmy.


Informácie o trase

Začíname v Kremnici, pri hlavnom smerovníku, ktorý strážia tri drevené medvede. Vyberieme sa žltou turistickou trasou po asfaltovej ceste hore Kremnicou popri Bujačej lúke až k Toliaru, bývalému rekreačnému stredisku. Obchádzame  Od neho pokračujeme ešte kúsok hore cez úzky tunel (pozor na prechádzajúce autá!) až k smerovníku s názvom Toliar.  Tu odbočíme na zelenú turistickú trasu, kde stále pokračujeme po asfaltovej ceste, ktorá približne v polovici úseku prechádza konečne do lesnej cesty. V tomto úseku nás čaká najnáročnejší výstup trasy, k chate Hostinec. Zdoláme 480 výškových metrov, čo je viac ako polovica z celkového prevýšenia. Hostinec je horská chata uprostred ničoho, kde je možnosť oddýchnuť si, občerstviť sa a nabrať trochu sily na ďalšiu cestu. Od chaty Hostinec pokračujeme na sedlo Tri kríže po modrej turistickej. Na troch krížoch si užijeme nádherný výhľad na okolité, ale aj vzdialenejšie pohoria Slovenska. Tu prejdeme na červenú trasu, smer Velestúr. Skala uprostred lesa, ktorej sa budem podrobnejšie venovať neskôr. Z Velestúru pokračujeme ďalej po červenej na Zlatú studňu, Králické sedlo a Bystrické sedlo. Cestou sa nám naskytuje nespočetné množstvo nádherných výhľadov na okolité hory. Ak pôjdete v tom správnom období, môžete si cestou pochutiť na lesných jahodách či malinách. Tu prejdeme z červenej na modrú turistickú a naberieme smer Skalka. Keď dorazíme na Skalku, máme na výber dve možnosti s ohľadom na zostávajúce sily, chuť a dennú hodinu. Buď budeme pokračovať po červenej trase na Krahule, tam si zájdeme na Krahulskú rozhľadňu a odtiaľ krásnou prechádzkou kaskádami krahulského potoka zostúpiť na Toliar a do Kremnice. Týmto by sme si trasu predĺžili asi o 7km a stúpanie zvýšili o približne dvesto metrov, čas sa nám natiahne asi o 2 – 2,5 hodiny (v závislosti od času stráveného na rozhľadni). Ak už sme ale unavení, a chceme sa dostať čím skôr späť do Kremnice, vezmeme to zo Skalky dolu po žltej trase cez Obrázok, Toliar, kde sa môžeme občerstviť po náročnej turistike v malom hostinci, a skončíme opäť pri medveďoch v centre Kremnice.

Vzdialenosť 22,5 km | Čas 7:45 hod | Stúpanie 1074 m | Klesanie 1074 m

Zaujímavosti

Prvou zaujímavosťou tejto trasy sa nachádza asi dva kilometre od jej začiatku a je ňou prírodná rezervácia Bujačia lúka. Chránená je od roku 1952 vďaka hojnému výskytu šafranu Heuffelovho, ktorý je veľmi vzácny. Jej názov vyplýva z tradície chovu mestského bujaka, pre ktorého kosili trávu práve na tejto lúke.

Toliar. Toliar je bývalé rekreačné stredisko nad Kremnicou, kde sa týči niekoľko, bohužiaľ už teraz opustených chatiek, okrem troch. V tých nájdete hostinec a turistické ubytovanie obklopení prírodou, ale zato nie ďaleko od mesta a civilizácie.

Chata Hostinec je zrubová horská turistická chata uprostred hôr, ktorá poskytuje návštevníkom občerstvenie a priestor na oddych na pešej túre, cyklotúre, v zime pre bežkárov, a pod. Proste pre každého, kto ide práve okolo. Ubytovanie je možné po telefonickej dohode. Chata má kapacitu 18 ľudí, jej priestory sú zrekonštruované a interiér navodzuje skvelú atmosféru horského prostredia. Vedľa chaty stojí menšia budova, v ktorej je zriadená sauna. Ideálne miesto na zrelaxovanie a nabratie nových síl pred ďalšou cestou.

Asi 20 minút od Chaty Hostinec narazíme na sedlo Tri kríže, ktorého názov pochádza od dreveného trojkríža, ktorý je tu umiestnený. Je významnou križovatkou niekoľkých turistických trás. V minulosti sa tu stretávali tri dôležité cesty, po ktorých sa prepravovala vyťažená ruda medzi jednotlivými banskými mestami. Zároveň sa tadiaľto vozila pošta a spracovaná meď z Bystrice do mincovní v Kremnici. Križovatka spájala dve banské mestá – Bystricu a Kremnicu, zároveň tu bola odbočka na tretiu cestu do Zvolena. Drevený trojkríž tu stojí od roku 1834, v roku 2003 bol ale spálený. V tom istom roku ho aj znovu obnovili, kde sa pri prácach priamo pod zvyškami starého kríža našla zakladacia listina, ktorú dnes môžete vidieť v Stredoslovenskom múzeu v Banskej Bystrici.

Približne 10 minút od Troch krížov prichádzame na záhadné a tajuplné miesto – Velestúr. Velestúr (1 254,4 m n. m.) je piatym najvyšším vrchom Kremnických vrchov. To ale samozrejme nie je to, čo robí tento vrch takým výnimočným a on výnimočný je. Na jeho vrchole sa nachádza zoskupenie andezitových skál, o ktorom niektorí tvrdia, že je to mohyla, iní, že to bolo staré obetné miesto. Najzaujímavejšou vecou na Velestúre sú ale staroslovanské nápisy, ktoré tam možno vidieť. Do dnes sa presne nevie, odkiaľ a ani kedy sa tam tieto znaky objavili, v tomto smere sa názory historikov značne líšia. Jedna teória hovorí, že nápisy sú staré asi 1 700 rokov, iná zase, že je to viac než 2 000. Ak by ktorákoľvek z týchto teórií bola správna, znamená to, že Cyril a Metod nepriniesli Slovanom prvé písmo, oni už ho dávno pred tým mali. A takisto naznačuje, že Slovania žili na území strednej Európy oveľa skôr, ako to tvrdia oficiálne historické pramene. Nápis sa snažilo dešifrovať niekoľko historikov, ten najnovší hovorí, že v nápise vyrytom do skaly stojí:  „Prichádzajúci Silian od severu zbúral Kremnicu a Turiec a všetky hradiská v roku dvestoosemdesiat po Turícach.“ To, že je v nápise spomenutá Kremnica posúva aj jej históriu o stovky rokov, čo tiež rozhodne stojí za povšimnutie.

Trasa ďalej vedie cez štvrtý najvyšší vrch Kremnických vrchov – Zlatú Studňu (1 265 m n. m.), Králické a bystrické sedlo až konečne prichádzame na Skalku (1 231,6 m n. m.) – 7. najvyšší vrch tejto oblasti. Nachádza sa tu lyžiarske stredisko Skalka arena a rekreačné stredisko Relax centrum, ktoré ponúka wellness, posilňovňu, ako aj rôzne športové ihriská v exteriéri ako aj v interiéri objektu, takže si môžete ísť zašportovať aj v zime.

Zo Skalky späť do Kremnice už je to len dolu kopcom. Napriek tomu, že táto trasa nepatrí medzi tie najkratšie, určite sa oplatí si to „vyšľapať“. Aj keď Kremnické vrchy nie sú najznámejšou, ani najvychytenejšou turistickou lokalitou, sú plné zaujímavostí, krásnych výhľadov a tajomných miest, ktoré určite stojí za to vidieť.

Galéria

Last modified: 5. decembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *