Okruh okolo Plaveckého Podhradia možno neznie lákavo, ale prináša plno krásnych zážitkov. Kto bol vie o čom hovorím, kto nie môže ľutovať.

Náročnosť a dĺžka trasy

Napriek tomu, že tento úsek má len necelých 15 kilometrov a pomerne malé prevýšenie, dokáže prekvapiť. Náročnosť by sme mu dali strednú, alebo inak povedané, ak sa chcete prejsť, niečo vidieť a trošku sa uťahať, okruh okolo Plaveckého Podhradia je tá správna voľba.


Informácie o trase

Naša cesta začína v malebnej obci Plavecké Podhradie. Už z diaľky môžete vidieť mohutný hrad, ktorý sa nad obcou vypína. V obci odbočíme k rozcestníku, ktorý spája žltú a modrú turistickú značku. Hľadať ho veľmi netreba, je prakticky na začiatku dediny. Odtiaľ sa vydáme po modrej značke k zrúcanine Plaveckého hradu. Cesta je najprv príjemná s miernym stúpaním, časom prejde na lesno-kamenistú cestu, kde sa trošku rozdýchate. Veď k hradu sa ide poväčšine hore kopcom. Tu si môžeme popozerať Plavecký hrad a ak sme sa už vynadívali, poberieme sa po modrej značne ďalej. Kúsok rovinky, prípadne klesania v príjemnom karpatskom lese. Modrá značka nás privedie do sedla Báborská, kde si opäť raz preveríme kondičku. Poviem vám, že ten prvý stupák je síce krátky, ale zato má svoje čaro. Zo sedla Báborská na Amonovú lúku je to ďalší príjemný kus cesty miernou rovinkou a nádherným lesom. Na Amonovej lúke však presedláme na červené značenie a budeme pokračovať s miernym stúpaním na vrch Klokoč. Ten spoznáte podľa dreveného kríža vybíjaného rôznymi kovovými predmetmi. Ale o tom neskôr… Červená značka nás ďalej vedie na sedlo Uhliská a odtiaľ dole na Mesačnú lúku. Tu sa môžete osviežiť studničkou. Ako to už býva, čo sme si odšliapali dole, musíme niekde opäť vybehnúť a tak sa vyberieme stále po červenej na Vápennú. Tu je cesta trošku nepríjemnejšia, avšak nič, čo by ste nezvládli. Do nejakej polhodinky by ste mali byť na Vápennej, ktorá patrí k najkrajším vrcholom Malých Karpát. Užite si výhľad a rozhľadňu a po žltej značke dole. Tá vás zavedie naspäť do Plaveckého podhradia. Ten zostup dole je trošku náročnejší pre ľudí, ktorí majú problém s kĺbami, takže radšej pomaly ako si uhnať nejaký úraz. Zrazu vyjdete z lesa a ocitnete sa na veľkej lúke, aj keď teda ono je to viac pole ako lúka. Tu smerujte svoje kroky po pravej strane popri lese, inak by ste mohli ľahko zbehnúť zo značenej trasy. Ak ste stále na žltej, idete správne. Pôjdete popri posledných domoch na okraji dedinky cez celú obec až na skoro začiatok. Tu sa spájajú žltá s modrou a vy ste v mieste, z ktorého ste vyrážali.

Vzdialenosť 13,9 km | Čas 5:15 hod | Stúpanie 800 m | Klesanie 800 m

Zaujímavosti

Plavecké Podhradie je malebná dedinka na Záhorí v okrese Malacky. Obklopujú ju krásne hory, lúky a nad samotnou obcou sa čnie Plavecký hrad. Prvá zmienka o tejto krásnej malej obci pochádza z roku 1274 a v jej blízkom okolí sa nachádza aj pár jaskýň. Z histórie by sme ešte spomenuli, že na miestnom cintoríne sú z vlastnej vôle pochovaní príslušníci rodu Pálfyovcov, ktorým patril renesančný kaštieľ.

O Plaveckom hrade by sme toho mohli popísať veľa, avšak toto je článok o okruhu okolo hradu a nie samotnom hrade. Informácie o samotnom Plaveckom hrade nájdete v našom ďalšom článku.

O Amonovej lúke toho môžeme povedať pomerne dosť. Príjemná turistická zástavka s možnosťou opekania, stanovania či dokonca bivakovania vždy poteší. Túto lúku nemožno len tak prehliadnuť. Jej veľkosť je na tunajšie pomery obrovská. Poteší aj vodný prameň s úsmevným názvom Nazdar. Tak isto tu nájdete prístrešok, ktorý má turistom pomôcť v chvíľach, keď ich počasie alebo noc zradí. Ako som spomínal, je tu veľa miesta na stanovanie, prípadne piknik s rodinou. Proste Amonova lúka nezradí a určite si tu aj vy nájdete to svoje.

Prírodná rezervácia Klokoč, alebo samotný vrch Klokoč sa nachádza v nadmorskej výške 661 metrov a nepatrí medzi veľmi vyhľadávané vrchy. Dá sa povedať, že každý cez neho len prechádza, ale nikto tam nesmeruje priamo. Čo je možno trošku škoda. Na vrchole je umiestnený drevený kríž a ako sme spomínali, nájdete tu množstvo kovových predmetov. Väčšinu z nich tvoria klince rôznych veľkostí, ale občas nájdete aj minci, prípadne inú raritu. Ku krížu je pripevnené malé kladivko, ktoré vás proste núti si tam svoj klinček pribiť. Povráva sa, že práve týmto krokom sa zbavujete starostí a hriechov. Na Klokoči je ale krásne ešte niečo. Rastú tam divozely. Divozel je žltá rastlina, ktorá má liečivé účinky. Zastihnúť ju ale rozkvitnutú sa vám len tak ľahko nepodarí, väčšinou už nájdete vysušené. Dosť ale o Klokoči, poďme ďalej.

Vápenná alebo aj Roštún je kapacita sama o sebe. Jeden z najkrajších výhľadov Malých Karpát predsa nemôžete nechať bez povšimnutia. Na Vápennú odporúčame výstup, aj keby ste tento okruh zavrhli. Cestu, ako aj informácie o tomto treťom najvyššom vrchu Malých Karpát nájdete tu.

Tak čo? Oplatí sa spraviť si menší okruh? Ja myslím, že áno… Odporúčam v každom ročnom období, lebo v každom to má svoje čaro. Na jar vidíte ako všetko rozkvitá, v lete už rozrastenú vegetáciu, na jeseň hrá okolitý les rôznymi farbami a v zime tie výhľady očaria. Tak teda batoh a ide sa!

Galéria

Last modified: 11. decembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *