Na Poludnicu

9759

Na Poludnicu

StrednéStredné SlovenskoTúry

Pozrime sa na krásny vrch v Nízkych Tatrách, pozrime sa na Poludnicu. Vrch s nádhernými výhľadmi, ktorý prináša krásnu odmenu, avšak za primeranú drinu.

Náročnosť a dĺžka trasy

Ak sa pozrieme na dĺžku trasy, ktorá je necelých päť kilometrov, povieme si prechádzka. Ale pozor, výstup na Poludnicu by sme prechádzkou nenazvali ani omylom. Prevýšenie skoro tisíc metrov vám už sám o sebe povie, že týmto výletom preveríte svoju kondíciu. Ale nezúfajte, za necelé tri hodinky by ste pokojným tempom mali dosiahnuť vrchol a užívať si výhľad.


Informácie o trase

Liptovský Ján je vstupnou bránou do Nízkych Tatier, nájdete ho kúsok za Liptovským Mikulášom. Z hlavnej cesty odbočíte vľavo, kde sa dá pokojne zaparkovať vedľa miestnej koliby. Prichádza peší výstup na Poludnicu, ktorý vám ukáže krásu Nízkych Tatier. A ako na to? Pomerne jednoducho – vydáme sa po zelenej značke, ktorá nás najprv prevedie lesnou cestičkou okolo penziónu Limba, následne začneme stúpať popri lyžiarskom vleku. Čaká vás prvý nepríjemný kopec, ale nie nedosiahnuteľný. Následne kúsok miernejšieho terénu a pomaly sa blížite k sedlu Rakytovica. Smerovník nám hovorí, že žltá značka je tá správna pri našej ceste a tak sa vydáme do lesa po tejto farbe. Lesný terén a ďalšie stúpanie, toto môžeme očakávať. Cestu vám spríjemní pohľad na jaskyňu na skalnom brale pred vami, potom prechod popri lese, kde máme práve na Poludnicu výhľad. Ak by ste nevedeli, je na pravej strane. Už len chvíľku lesom a dosiahneme vrchol. Vitajte na Prednej Poludnici. Tu ale podľa smerovníku naše kroky končia, lebo informačná tabuľa hovorí, že sme na Poludnici. Nenechajte sa však zmýliť, tá pravá je o kúsok ďalej. Takže meníme farbu na modrú a hor sa chrbtom k Vysokým Tatrám a po hrebeni. Čaká vás kúsok rovinatej cesty a potom samozrejme stúpanie. Každopádne by ste do pár minút požadovaný cieľ mali bezproblémovo dosiahnuť.

Vzdialenosť 4,3 km | Čas 3:05 hod | Stúpanie 948 m | Klesanie 78 m

Zaujímavosti

Poludnica je vyhľadávaný vrch v Nízkych Tatrách s nadmorskou výškou 1548 metrov. Tento vrch patrí medzi symboly Liptova a výstup na ňu určite nepatrí k prechádzkam. Poludnica má dva vrcholy, prvým z nich je Predná Poludnica, ktorá má 1480 metrov nad morom a poskytuje krásny výhľad na Liptovskú kotlinu s Liptovskou Marou a v pozadí s Vysokými Tatrami. Druhý vrchol, ktorý je označovaný ako tá pravá Poludnica pre zmenu poskytuje výhľad na vrcholky Nízkych Tatier od Chopka až po Veľký Bok.

Ak sa pozrieme na slovanskú mytológiu, je Poludnica bájna bytosť, ktorá chráni posvätnosť poludnia. Kedysi bolo poludnie považované za posvätnú hodinu duchov, kedy mal vládnuť pokoj. Ak vás v tento čas zastihla pri práci Poludnica, mali ste to spočítané.

Galéria

Last modified: 19. decembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *