Medvedia roklina – Bärenschützklamm je bezpochyby tá najkrajšia vodná tiesňava v susednom Rakúsku. Rebríky, horský vzduch, burcujúca voda a hlavne príjemný výlet do prírody. To všetko a ešte oveľa viac vám prinesie táto roklinka v Alpách.

Náročnosť a dĺžka trasy

Výlet do Medvedej rokliny odporúčame plánovať na celý deň. Trasa nie je najvhodnejšia pre malý deti ani seniorov, avšak za zvýšenej opatrnosti by to mohli zvládnuť aj oni. Je dobré spomenúť, že už len samotná cesta ku tiesňave je spojená s náročnejším stúpaním, o samotnej rokline, kde je nespočetne veľa rebríkov ani nebudeme hovoriť. Odporúčame dobrá turistickú obuv a aspoň akú takú kondičku a určite to hravo zvládnete.


Informácie o trase

Trasa spočíva v dvoch problémoch – prvý je sa dostať na parkovisko k rokline, druhý je ju prejsť. V tomto prípade určite odporúčame cestu autom, z Bratislavy sa tam dá dostať za približne dve hodinky. Cieľovou lokalitou je dedinka Mixnitz, na konci ktorej sa nachádza záchytné parkovisko a vstup do hôr. Už pred dedinkou vás určite začnú navádzať informačné tabule, ktoré sú tu na každom rohu. Spomeniem ešte, že parkovanie je bezplatné. Od parkoviska vedie trasa lesom popri potôčiku. Táto lesná trasa začína pomerne jednoducho, postupne sa však bude viac a viac stupňovať strmosť chodníka, čo je znakom blížiacej sa rokliny. Zrazu, ani neviete ako sa dostanete k lesnej chatke, ktorá chráni vstup do tejto rokliny. Platí sa tu vstupné, ktoré sa využíva na rekonštrukciu chodníkov a na rakúske pomery nie je veľmi vysoké (cca 3,50 € na dospelú osobu). Po vstupe do Medvedej rokliny už vás čakajú rebríky a burácajúca voda. Užite si to naplno! Uvedieme ešte, že roklina je jednosmerná a na jej konci vás čaká vysokohorský bufet, žiaľ aj s podobne nastavenými cenami. Po vyznačenom chodníčku sa dostanete naspäť na parkovisko, cesta bude už len smerom dole, nie však krátka, tak sa na to treba pripraviť.

Vzdialenosť 11,8 km | Čas 5:15 hod | Stúpanie 1002 m | Klesanie 1002 m

Zaujímavosti

Kde začať? Medvedia roklina – Bärenschützklamm bola verejnosti sprístupnená už pred sto rokmi. Systém drevených lávok a rebríkov bol vybudovaný už v roku 1901 a dodnes je udržiavaný. Od roku 1978 je Bärenschützklamm  vyhlásená za prírodnú pamiatku a chránenú oblasť s najvyšším stupňom ochrany. V rokline sa nachádza 49 drevených rebríkov a 115 drevených lávok a mostíkov.  Počet stupienkov prevyšuje číslo 2900. Vstup do rokliny je umiestnený v nadmorskej výške 750 metrov a východ z nej vo výške 1200 metrov nad morom. Roklina je otvorená od 1. mája do 30. októbra. V zimnom období je vstup do rokliny uzavretý a zakázaný.

A prečo medvedia roklina? Kedysi túto oblasť obývali práve skalné medvede. Ešte by bolo dobré z histórie spomenúť, že v roku 1997 roklinu zničila silná búrka. Zmietla všetko, čo jej stálo v ceste, čo v tomto prípade znamenala väčšina pôvodných rebríkov a mostíkov. Našťastie pre nás všetkých ju následne do pár rokov opravili a vybudovali sústavu lávok a rebríkov nanovo.  Čo sa samotnej rokliny týka, pripravte sa na nespočetné množstvo vodopádov, machov, vápencových skál, drevených rebríkov a hučiacej vody. Práve vďaka tejto padajúcej vode bude komunikácia s ostatnými obtiažnejšia, ale zas si môžete konečne povedať, že máte chvíľu pokoj. Návštevu tejto prírodnej rarity však rozhodne odporúčame!

Galéria

Last modified: 11. decembra 2018

8 Responses to " Medvedia roklina – Bärenschützklamm "

 1. Zuzana píše:

  Viete mi poradit, kto ste absolvovali tuto trasu ci je vhodna resp. zvladnutelna pre velkeho psa s kondickou? Mam na mysli skor rebriky.. na foto z tejto trasy som psov videla, ale radsej sa pytam. Dakujem pekne za odpoved

 2. Zdenka píše:

  Pre psov je vstup zakazany do medvedej tiesnavy a ani by som to neodporucala nakolko je tam 164 rebrikov a psom by tam islo o zivot . Clovek ma co robit aby to zvladol na 2 nohach a pes ma nohy 4 a navyse sa nema ako chytat takze ja by som svojho psa urcite nikdy neohrozila tym ze by som ho tam zobrala

 3. Vojtech píše:

  Neviete mi poradit? Dovolia tam lietat trosku s dronom?

  • Majo píše:

   osobne by som to neskúšal, neviem presne aké majú v Rakúsku na toto zákony, ale bežne tam býva veľký počet ľudí, ktorých by to mohlo ohroziť.

 4. Martin píše:

  Ahojte,

  chcel by som sa spýtať niekoho, kto tam bol, ako to časovo vychádza. Na jednu cestu do tej výšky 1200m rátajú 2,5-3h, čo ale cesta naspäť tou inou trasou? Prípadne išiel niekto až na samotný vrch?

  Veľmi pekne ďakujem za info.

  Martin

  • peter píše:

   Rátal by som asi tri až tri a pol hodiny z Michnitzu.Odtiaľ po roklinu je cca strma jedna hodina.Samotná roklina nie je nijako dlhá, ale je tam cca 160 rebríkov.Otázka je,ako dlho sa v nej chcete zdržať,je celkom fotogenická.Ciel cesty je vo výške asi 1200 metrov, je tam chata, vedla nej vedie cesta dole, ktorá je dost dlhá .Od spomínanej chaty možno ist aj vyššie, kde je ešte jedna malebná chata Jokl vo výške asi 1300 metrov.Tu sa začína výstup na miestnu dominantnu Hochlantch (1720 metrov) Odtiaľto to je asi hodinu a pol ,ale podotýkam , ťažkej strmej cesty. Dá sa to zvladnuť za den, ale časť na Hochlanch už možno považovať za vysokohorskú a ide náročnejši terén.

 5. Miro píše:

  Ahojte,

  chcem sa len opytat, ci to ma sancu zvladnut 6 rocne dieta??

  Dakujem za odpovde.

  • Maru píše:

   Povedala by som, ze je to dost narocna tura. Videla som tam aj deti v tomto veku, ale boli dost umrncane. Zrejme to zvladli, ale nemyslim si, ze si to uzili.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *