Druhý najvyšší vrch v Malých Karpatoch – Malokarpatská Vysoká je zároveň jeden z najkrajších vrchov v tomto pohorí. Ako stvorené na výlet do prírody.

Náročnosť a dĺžka trasy

Výlet na Vysokú je pekná prechádzka v Malých Karpatoch. Skrýva ľahučké aj náročnejšie úseky, ktoré preveria vašu kondičku. Predstavíme si dve varianty trasy – okruh, kde sa vrátime na rovnaké miesto, alebo trasu, kde vyjdeme na opačnom strane skalných kopcov.

Prvá trasa má niečo cez 14 kilometrov a dá sa stihnúť za približne štyri hodiny. Paradoxne pôsobí možno dlhšie, ale celkovo je kratšia ako možnosť druhá. Táto trasa vedie až do Kuchyne, a napriek tomu, že je kratšia, je viac náročná na kondíciu.

Možnosť dva je okruh, pri ktorom sa pod Vysokou otočíme a pomocou neznačenej trasy sa vrátime. Náročnosťou je jednoduchšia, ale zato je dlhšia o približne kilometer a štvrťhodinku. Ale vyhnete sa jednému peknému stúpaniu.


Informácie o trase

Začíname na Zochovej chate, čo je záchytné parkovisko nad Modrou, z ktorého sa dá vyraziť na nesmierne veľa výletov. Je jedno, či sme sa sem dopravili autom, alebo autobusom, cieľ máme rovnaký. Trasa začína od parkoviska po asfaltovej trase smerom hore brehom. Asi by som mohol spomenúť, že celú cestu hore na Vysokú sa držíme modrého turistického značenia. Po pár desiatkach metrov prejdeme z asfaltovej cesty na lesnú, minieme chatovú oblasť a opätovne sa napojíme na asfalt. Ten do hodinky prejde opätovne na lesnú cestičku. Cesta je nenáročná, smeruje mierne hore a mierne dole kopcom, človek by sa až cítil ako na hojdačke. Prvá zábava začína pri rozcestníku Hubalová, kde nás značka vedie strmhlav hore. Prvý kratší zaberák a potom čas na rozdýchanie miernejším stúpaním. Putujeme ďalej lesnou cestou a pred výstupom na samotný vrch začneme mierne klesať. Nasleduje asi najťažší úsek smerom hore, zato jeden z najkrajších. Na tomto úseku, rovnako ako aj na úseku z Vysokej odporúčam zvýšiť opatrnosť. Pár minút a sme na Vysokej, kde vidíme tradičný dvojkríž. Cesta dole je trošku strmšia, potom sa ustáli a dovedie nás na križovatku ciest (väčšina je neznačená) s ohniskom. Tu je na výber varianta vrátiť sa naspäť na Zochovu chatu – odbočíme doprava po neznačenej trase, ktorá vedie popod vrchol. Ak sa rozhodneme ísť ďalej smerom do Kuchyne, treba ostať na modrej turistickej značke medzi stromy. Tu je dlhší lesný chodníček zvažujúci sa vľavo dole. Časom nás dovedie až na asfaltovú cestu – Vývrat. Prejdeme kúsok po asfaltovej ceste, na križovatke odbočíme vľavo a opätovne hore popri potôčiku, stále po modrej. Ďalej je to už jednoduché. Z kopca po značke, až kým sa dostaneme na lúku, odkiaľ máme nádherný výhľad na Kuchyňu. Dole lúkou a sme v obci. Už len dole dedinkou ku kostolu, kde je autobusová zástavka.

Vzdialenosť 13,3 m | Čas 4:30 hod | Stúpanie 573 m | Klesanie 600 m

Zaujímavosti

Zochova chata – Piesok je všetkým turistom v okolí známy pojem. Toto rekreačné stredisko sa nachádza nad obcou Modra v nadmorskej výške 438 metrov v Malých Karpatoch. Od tohto miesta vedie veľa turistických trás do šíreho okolia tohto západoslovenského pohoria. Nachádzajú sa tu rôzne ubytovacie zariadenia, ako aj súkromné chatky, ale aj vlek pre lyžiarov.  Asi by bolo dobré pozrieť kúsok aj do histórie, keďže rozvoj turistiky v tejto lokalite začal už v 19. storočí. Mesto Modra tu vtedy postavilo prvú vilu – Panský dom, ktorá slúžila neskôr na stretávanie mešťanov v lone prírody. V roku 1932 vybudoval klub slovenských turistov Zochovu chatu na počesť Samuela Zocha. Ak by sme pátrali viac a viac do minulosti, zistili by sme, že v 18. storočí sa v tejto lokalite usídlili nemeckí a rakúski drevorubači, ktorí so sebou priniesli vlastnú kultúru a zvyky. Ich potomkovia v tomto kraji žijú dodnes.

A teraz k samotnej Vysokej. Tento druhý najvyšší vrch Malých Karpát patrí spolu s Vápennou určite k najkrajším vyhliadkovým vrchom tohto pohoria. Vďaka tomu patrí asi aj medzi najnavštevovanejšie vrchy naokolo. Vysokú tvorí prevažne vápenec a nachádza sa v chránenej krajinnej oblasti, ktorá tu bola na ochranu jedinečných skalných a lesných spoločenstiev vyhlásená v roku 1988. Na jej vrchole si všimneme nespočetne starých stromov, ktoré sú pomerne atypické. Na vrchole stojí typický slovenský dvojkríž, kúsok za ním je postaršia kovová veža, ktorá slúžila ako signalizácia pre lietadlá. Asi by sme mohli spomenúť, že v obci Kuchyňa je vojenské letisko. Čo sa výhľadu týka, na východnej strane uvidíte nekonečný zelený koberec. V diaľke je možné vidieť rozhľadňu na Veľkej Homoli, Tribeč ako aj Vápennú. Už len kvôli tomu výhľadu si musíte na Vysokú rozhodne zaskočiť.

Cestou dole smerom do Kuchyne nás čakajú ešte dve malé prekvapenia. Prvým z nich sú koľaje uprostred ničoho. Tesne pred koncom lesnej cesty a vstupe na asfaltovú cestu sa nachádzajú koľaje v lese. Sú to zbytky viacúčelovej železnice, ktorá sa využívala na odvoz kameňa z už dávno nefunkčného kameňolomu, prípadne na odvoz dreva z tejto lokality. Dnes už len pripomínajú históriu týchto lesov. Druhým prekvapením je rekreačné stredisko a stará horáreň Vývrat. Horáreň už roky nefunguje, ale zato rekreačné stredisko je rok od roku väčšie. Taktiež okolo tečie malý potôčik s názvom určite nečakaným – Vývrat.

O obci Kuchyňa by vám vedeli určite veľa povedať domáci obyvatelia. Pre zaujímavosť sa tu nachádza kostol z roku 1701, ktorý určite neminiete, keďže hneď vedľa neho je autobusová zástavka. Pri obci sa nachádza už spomínané vojenské letisko a niekde v lese schovaný je hrad Kuchyňa. Úprimne povedané, z hradu sa nezachovalo prakticky nič, čo znamená, že sa môžete maximálne postaviť na miesto, kde kedysi hrad stál.

Galéria

Last modified: 12. mája 2019

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *