Málokto asi nepozná Neusieler See, najznámejšie rakúske jazero, ktoré svojou veľkosťou pripomína menšie more. Navštívte s nami maják, ktorý láka zaľúbených, ako aj fotografov.

Náročnosť a dĺžka trasy

Keď už Neusiedler See, tak rovno k majáku, odkiaľ vzniklo nesmierne veľa svadobných fotiek. O náročnosti sa tu hovoriť nedá, je to prechádzka popri jazierku po rovine, takže aj najväčší neturisti s minimálnou kondičkou to zvládnu hravo a bez námahy.


Informácie o trase

Neziderské jazero môžete navštíviť na rôznych miestach, pričom každé má svoje čaro. My sme si pre vás vybrali to najkrajšie – maják v Podersdorfe. Tu sa musíte dostať vlastnou dopravou, lebo hromadnou by vám to trvalo neskutočne dlho. Odporúčam vyhnúť sa diaľnici, aby sa vám cesta nepredražila. Takže z Bratislavy prejdete hraničným prechodom Berg, alebo Kitsee a zamierite na Gattendorf. tam sa budete držať na Zurndorf a Paulahof. Postupne prejdete viacerými dedinkami a dostanete sa do Podersdorf am See. V obci odbočte doprava a hľadajte väčšie parkovisko, odkiaľ je to už len pár minút pešo popri reštaurácii k jazeru. Navigovať vás určite budú smerové tabule.

Ak sa chcete dostať k majáku, je dôležité nesmerovať priamo do Neusiedler, ale zamieriť do už spomínaného Podersdorfu. Maják sa totiž nachádza priamo tam.

Vzdialenosť 526 m | Čas 00:10 hod | Stúpanie 12 m | Klesanie 25 m

Zaujímavosti

Neziderské jazero, alebo aj Neusiedler See je s výnimkou Balatónu jediné stepné jazero v Európe. Je to plytké a bezodtokové jazero na hranici rakúska s Maďarskom. Medzi zaujímavosti určite patrí, že jeho maximálna hĺbka je dva metre a je mierne slané. Z histórie vieme, že pred približne 13 tisíc rokmi sa uvoľnil Dunajský ľadovec a vybudoval to, čo teraz nazývame Neziderským jazerom. Taktiež je známe, že v roku 1811 čiastočne vyschlo a v roku 1867 vyschlo úplne. Dnes je však späť a je vítanou atrakciou pre milovníkov vodných športov, fotografov, romantikov, páriky, rodinky, proste pre všetkých.

O jeho rozlohe netreba pochybovať. Rozloha vodnej hladiny je približne 315 kilometrov štvorcových. Áno, kilometrov štvorcových. Kvôli zakriveniu zeme nevidno z jedného konca na druhý, čo naozaj mierne pripomína more. Nie nadarmo je toto jazero hromadne vyhľadávané asi všetkými typmi ľudí.

Samotný maják leží v už spomínanej obci Podersdorf am See.  Samotná obec je len 55 km vzdialená od Bratislavy, čo je len o trošku viac ako napríklad Trnava. Maják strážiaci toto jazero má výšku 12 metrov a nachádza sa na konci asi 200 metrov dlhého dreveného móla. Celé to obklopuje okolitý prístav, takže krásna idylka. Ak ste tam ešte neboli, vrelo odporúčame.

Galéria

Last modified: 17. marca 2019

2 Responses to " Maják na Neusiedler See "

  1. Zuzka Nosková píše:

    Ahoj. Prosim Ta, vies mi poradit autobusovu dopravu z Bratislavy na jazero? Dakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *