Lietavský hrad nikdy nebol dobitý, no aj napriek tomu je dnes z neho zrúcanina. Prečo tento mohutný a obrovský hrad dopadol takto?

Náročnosť a dĺžka trasy

Výstup na Lietavský hrad nie je náročný, dal by sa považovať za mierne ťažšiu prechádzku. Je vhodný pre všetky vekové kategórie a za trištvrte hodinku si viete užívať krásy tejto obrovskej zrúcaniny. Nezabudnite, že na hrad sa ide do kopca, takže si najprv vyšliapeme nejaké to prevýšenie a potom krásnou lesnou rovinkou prídeme k vytúženému cieľu.


Informácie o trase

Lietavská Svinná je obec neďaleko Žiliny, odkiaľ naše kroky začínajú. Ak by ste chceli podrobnosti, leží ani nie 10 kilometrov od Žiliny. Nájdeme zelenú turistickú značku, ktorá pretína celú túto malebnú dedinku a vyberieme sa smerom na hrad, čiže hore. Čaká nás prechádzka po asfalte uličkami, časom prejdeme na lesnú cestu, kde budeme samozrejme stúpať, lebo tých pár výškových metrov proste niekde pokoriť musíme. Na rázcestí Cibuľník zmeníme farbu na modrú a už pomerne pokojným terénom prídeme k samotnému hradu. Ani nie do trištvrte hodinky sa kocháme týmto velikánom.

Vzdialenosť 1,2 km | Čas 00:45 hod | Stúpanie 228 m | Klesanie 58 m

Zaujímavosti

Na strmom svahu v nadmorskej výške 635 metrov stojí zrúcanina kedysi mohutného Lietavského hradu. Tento hrad je voľne prístupný a svojou veľkosťou patrí rozhodne k najväčším zachovalým zrúcaninám na Slovensku. V 13. storočí sa rozhodol rod Balašovcov, že na východnom výbežku Súľovskej vrchoviny postaví hrad. Najprv vznikla štvorpodlažná veža štvorcového tvaru, následne bol dostavaný zvyšok hradu, súčasťou čoho bol aj menší palác. Hrad postupom času zabral Matúš Čák, no po jeho smrti bol vrátený pôvodným majiteľom. Hrad časom striedal majiteľov, ktorí postupne opevňovali tento majestátny skvost a rozvíjali jeho obrannú funkciu. Dokonca sa zachovala správa z roku 1530, kde na hrade bola početná skupina žoldnierov, ktorí dokonca vyrábali vlastný pušný prach. Hrad skúšali dobyť aj Turci, no neúspešne. Na šírom okolí neexistovalo väčšieho a mohutnejšieho hradu, ktorý by chránil ľudí za svojimi múrmi tak ako Lietavský hrad. Čo však nezničili Turci ani povstania, zničil čas a ľudská hlúposť. Po smrti posledného majiteľa Imricha Turza sa panstvo rozdelilo medzi päť dedičov, ktorí sa síce chvíľku o hrad starali, no časom ho nechali napospas svojmu osudu. Už v roku 1698 bol podľa historikov neobývaný a postupne chátral a upadal.  A tak by tomu bolo dodnes, nebyť dobrovoľníkov.

Momentálne na hrade môžete nájsť lešenia a prebiehajúce stavby, ktoré vám možno znepríjemnia zážitok, ale mohol by vás hriať na srdci pocit, že to, čo sme stáročia nechali chátrať sa teraz niekto snaží opraviť. Zbytky hradu sa neustále týčia nad okolím a ponúkajú nádherný výhľad, ktorý vás očarí. Hradné múry a opevnenie dnes môžete vidieť ešte pomerne zachovalé, hlavne siahajúce do výšky, čo už je pomaly vzácnosťou.  Mohutný Lietavský hrad, ktorý nebol nikdy dobitý sme si vlastne nechali zničiť sami svojou nedbalosťou. V roku 2009 bola práve zrúcanina tohto obrovitánskeho hradu zapísaná na zoznam najohrozenejších pamiatok na svete na rok 2010. Dúfame, že zrúcanina Lietavského hradu sa už viac nebude rozpadať, práve naopak. Bola by to nesmierna škoda.

Čo sa povesti týka, našli by ste ich pomerne dosť. Či už o starých slovanoch, ktorí tu kedysi sídlili alebo o statočnom farárovi, ktorý vystrašil Turkov nečakaným trikom a svojou vynaliezavosťou.

Galéria

Last modified: 22. novembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *