Krížová cesta, kostol sv. Kríža a krásne navrhnutá kamenná vyhliadka s výhľadom na okolité hory, obce a celé mesto Kremnica. Tak to je Kremnická kalvária.

Náročnosť a dĺžka trasy

Charakter cesty na kalváriu je asi každému jasný – kaplnky, serpentíny a na vrchu kostolík. Táto cesta je pomerne nenáročná, bez problémov zvládnuteľná aj s deťmi. Máme ale aj druhú možnosť, ako sa na kalváriu dostať, a to z miesta, ktoré dýcha banskou históriou mesta – z Banskej cesty. Táto trasa je ešte jednoduchšia ako tá prvá.


Informácie o trase

Cesta na kalváriu sa začína na konci ulice Rumunskej armády, na ktorú sa dostaneme od tradičnej Rybárskej reštaurácie alebo jamy Ferdinand, ktorá bola nedávno zrekonštruovaná a bolo v nej otvorené fitnesscentrum. Pri konci ulice už vidíme začiatok cesty na Kalváriu. Vydáme sa ňou, cestou prechádzame okolo ôsmich kaplniek krížovej cesty. Na konci tejto cesty, na vrchole Šturca nás už čaká kostolík sv. Kríža a ešte kúsok vyššie sa nachádza kruhová kamenná vyhliadka, z ktorej je výhľad na okolité vrchy. Ak vyrazíme z Banskej cesty, napojíme sa na lesnú cestu cestu, ktorá vedie cez lúku na vrchu Šturc. Na tejto lúke sa od jari do jesene zvyknú pásť ovečky zo salaša na Kremnických Baniach. Možno ich tam stretnete.

Vzdialenosť 1,5 km | Čas 00:45 hod | Stúpanie 144 m | Klesanie 10 m

Zaujímavosti

Výstavba kostola sv. Kríža sa začala v roku 1729 a ukončená bola v roku 1734. Tento nakoniec 26.3.1977 vyhorel, no komunistický režim ho nedovolil obnoviť. Jeho zvyšky naďalej chátrali až sa nakoniec úplne rozpadol. Kaplnky pozdĺž krížovej cesty boli pravdepodobne vystavané ešte skôr ako kostol, ktorý bol zakončujúcou stavbou celej kalvárie. Počas ich existencie boli niekoľko krát opravované, posledná obnova bola prevedená v roku 1935. Odvtedy sa údržba počas vlády komunizmu zanedbala a kaplnky poškodené poveternostnými vplyvmi len chátrali. Krížová cesta spolu s kostolom sa postupne obnovujú. Oprava a výstavba podľa zachovaných nákresov sa začala v roku 2006 a dnes sa na vrchole opäť hrdo týči krásny kostolík spolu s 3 krížmi pred ním. Kaplnky ešte treba “doladiť”, ale tiež už vyzerajú oveľa lepšie než si pamätám.

V rámci rekonštrukcie Kalvárie na vrchu pribudla aj veľmi pekne navrhnutá kamenná vyhliadka. Sú na nej kovové šípky ukazujúce na jednotlivé okolité vrchy aj s názvom vrchu a takisto smerovníky ukazujúce k dôležitým cirkevným cieľom. Sú tu k dispozícií lavičky, aby ste si mohli po výšľape oddýchnuť a v pokoji sa pokochať okolitým výhľadom. V strede vyhliadky je nízky stĺpik, na ktorom je umiestnený kremnický znak.

Je to úplne tradičná kalvárijská cesta, ale aj tak špecifická svojou históriou. Je to ideálna voľba na nenáročnú víkendovú popoludňajšiu prechádzku či už s deťmi, so psom, alebo len tak sami na vyvetranie hlavy. Tak len do toho, hor sa na Kalváriu!

Galéria

Last modified: 11. decembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *