Rozhľadňa Konigswarte a Pottenburg. Vežu vidieť aj z dialničného obchvatu v Bratislave. Výhľad z nej je neopakovateľný a výlet na ňu zvládnu hravo aj deti. Zrúcanina je už len príjemným spestrením tejto prechádzky.

Náročnosť a dĺžka trasy

Trasa nie je náročná, je vhodná na výlet s deťmi, pod rozhľadňou sa dá dokonca urobiť pekný piknik. Cesta hore trvá približne 45 minút a patrí medzi nenáročné. Vzdialenosť na rozhľadňu je 2,5 kilometra. Otázny je trošku zvyšok, lebo pokiaľ sa z Konigswarte plánujete vybrať obzrieť zrúcaninu Pottenburg, bude trasa trošku náročnejšia a hlavne neznačená.


Informácie o trase

Vyberieme sa za slovenské hranice do obce Berg. V obci zvolíme odbočku vpravo (v prípade, že idete z kruhového objazdu) a pokračujeme na koniec, kde je pre výletníkov prichystané parkovisko pri vinosadoch. Tu máme dve možnosti – zelenú alebo modrú turistickú trasu. Zelená vedie po asfaltovej ceste, ktorá neskôr prejde na lesnú cestičku. Bude tam jedno nepríjemné stúpanie, inak sa ide väčšinou po rovinke alebo miernym kopcom. Modrá turistická vedie popri vinosadoch a ide celý čas hore kopcom. Tak či onak je cesta k rozhľadni zhruba 45 minút, je len na Vás, čo si zvolíte.

Pokiaľ Ste rozhodnutí od rozhľadne pokračovať na zrúcaniny hradu Pottenburg, čaká Vás trošku náročnejší terén. Za rozhľadňou je rebríkový prechod cez plot a odtiaľ najrýchlejšou cestou k hradu – strmhlav dole. Aj keď predierať sa lesom nie je najpríjemnejšie, verte, že je to najrýchlejšia cesta k zrúcanine. Po zhruba 15 minútach buď samotný hrad uvidíte, alebo do neho proste narazíte. Nepríjemné je, že cesta späť je to isté len v opačnom smere.

Vzdialenosť 3,4 km | Čas 1:15 hod | Stúpanie 187 m | Klesanie 107 m

Zaujímavosti

Medzi obcami Wolfstahl a Berg sa nachádza kopec. Nie hocijaký kopec. Tento najvýchodnejší vrch Rakúska s nadmorskou výškou 344 metrov nesie názov Hindlerberg a symbolizuje akési strategické miesto medzi Viedňou a Bratislavou, ktoré má slúžiť na stretávanie ľudí z východu a západu. Na kopci sa nachádza rozhľadňa Konigswarte (v preklade Kráľovská rozhľadňa), z ktorej je nádherný výhľad na okolité objekty. Vyhliadková veža bola vybudovaná v roku 2001. Je osadená do betónovej platne a na jej vrchol vás dovedie presne 120 schodov. Výška samotnej rozhľadne je 22,7 metra a ako som spomínal, výhľad stojí za to. Naskytne sa vám krásny výhľad na Alpy, Devínsku bránu, skoro celú Petržalku a ďalšiu veľkú časť Bratislavy, Devínsky hrad a niekde v diaľke za dobrého počasia je možné vidieť Pajštún. Pri pohľade iným smerom zas vidíme Braunsberg a Schlossberg, týčiaci sa nad Hainburgom.

Z rozhľadne je ale vidieť aj hranatá vežička hradu Pottenburg, ktorý obklopuje les. Cesta k nemu je už trošku náročnejšia, ale určite sa oplatí. Tesne za rozhľadňou preleziete plot po vyznačenom rebríku a moje obľúbené – strmhlav dole. Priznávam, nie je to zrovna oficiálna ani najpohodlnejšia cesta k zrúcanine, ale určite je najrýchlejšia. Po pár minútach sa pred vami zjavia hradné múry. Pri dobývaní Pottenburgu buďte opatrní, tento les nie je váš, patrí totiž diviakom. Rozhodne nedoporučujem mesiace na prelome leta s jeseňou, keď sa po lese poneviera veľa mladých diviakov chránených mamou diviačicou. Každopádne diviaky nie sú vyslovene útočné a s najväčšou pravdepodobnosťou vás zďaleka obídu. Pokiaľ nie, zachovajte chladnú hlavu a nesnažte sa na nich útočiť – je to ich les, nie váš.

Hrad Pottenburg vznikol ako strážny hrad ešte v dvanástom storočí. Po Bratislavskom hrade je to druhý najbližší hrad od centra Bratislavy. Dal ho postaviť Poto z Pottensteinu ako pevnosť proti nájazdom Maďarov. Maďarom síce odolal, ale tureckému pustošeniu už nie. Pustne od roku 1529, no aj napriek tomu si zachoval jednu impozantnú vežičku, ktorá má výšku tridsať metrov. Zachovalo sa pár hradných múrov a v dolnej časti veže je miestnosť so zachovalou klenbou. Ak máte radi trošku adrenalínu, odporúčam vyliezť po stene do prvého poschodia a popozerať si hradnú vežu zvnútra.

Poslednou zaujímavosťou vrchu Hindlerberg je vojenská základňa, ktorá stojí hneď vedľa rozhľadne a jej všadeprítomné kamery.

Myslím, že vzhľadom na nenáročný terén je možné tieto objekty navštevovať po celý rok v každú hodinu. Začiatkom júla môžeme pozorovať mladé roháče, v noci je zas nádherný výhľad na rozsvietenú Bratislavu. Nedoporučujem ale návštevu Pottenburgu v nočných hodinách, mohlo by sa vám to vypomstiť.

Galéria

Last modified: 5. decembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *