Kto bol v Slovenskom raji, určite už išiel cez Kláštorisko. Ale čo to vlastne je? Obľúbená turistická zástavka na dlhých trasách má svoje korene v minulosti.

Náročnosť a dĺžka trasy

Náročnosť a dĺžka trasy je dosť rôznorodá. Viete sa tam dostať za hodinku, aj za pol dňa. Všetko to záleží od miesta, odkiaľ vyrazíte. Keďže Kláštorisko je akási neoficiálna križovatka Slovenského raja, cesta k nemu je väčšinou doprevádzaná okolitými výletmi.


Informácie o trase

Ako sme uviedli vyššie, ciest je neúrekom. Určite neodporúčame samotnú návštevu tejto historickej pamiatky, ale skombinovať si to s inými peknými trasami v okolí. Napríklad z roklinami Suchá Belá, Piecky, alebo pekným výletom na Prielom Hornádu a Veľký Kyseľ. Ak si naplánujete celodennú turistiku v Slovenskom raji a chcete vidieť aspoň jednu peknú roklinu plnú rebríkov a vodopádov, určite sa Kláštorisku nevyhnete.

Vzdialenosť 4,5 km | Čas 1:50 hod | Stúpanie 327 m | Klesanie 115 m

Zaujímavosti

A čo to vlastne je? Kláštorisko je akýmsi srdcom Slovenského raja, ale samozrejme je to aj archeopark. Nachádza sa tu ruina kartuziánskeho kláštora z 13. storočia, ktorý slúžil ako útočisko pred tatárskymi hordami. Je to planina uprostred vodopádov, skál a rebríkov a akýsi oddych pre turistov, ktorí si tu môžu sadnúť a načerpať nové sily. Asi aj preto ho ľudia občas pomenúvajú aj Skala útočiska. Toto meno nemá len tak, stálo na zakladacej listine kláštora. Ten bol ľuďom sprístupnený v roku 1983 a neustále na ňom prebiehajú rekonštrukčné práce.  Táto obľúbená turistická zástavka sa nachádza v nadmorskej výške 760 metrov a môžete tu nájsť lavičky, stoly a bufet.

O histórii Kláštoriska sa vie, že kláštor vybudovali mlčanliví kartuziánski mnísi. Toto miesto nazvali Rajom a toto pomenovanie mu vydržalo do dnešného dňa. Avšak ich kľudný život bol často krát narúšaný plieniacimi vojskami a zbojníkmi zo šíreho okolia. V 16. storočí kláštor obsadil lúpežný rytier Matej Bašo a mníchov vyhnal. Cirkev musela urobiť protiopatrenia a tak rozhodla o zbúraní stavby a odsťahovaní mníchov z tejto oblasti. Do dnešného dňa sa zachovali len zbytky muriva, avšak na rekonštrukcii sa postupne už pár rokov pracuje. Možno sa raz dočkáme finálnej podoby…

Galéria

Last modified: 11. decembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *