Dnes na kláštor Katarínka, kľudne aj s deťmi. Ľahký výlet na prekrásne miesto Malých Karpát. Potrebujete ďalší tip na výlet po Slovensku?

Náročnosť a dĺžka trasy

Výstup na kláštor Katarínka nie je náročný, bez väčších problémov ho zvládnu aj neturisti, seniori alebo deti. Vzdialenosť 2,7 kilometra, prevýšenie približne 100 metrov a dĺžka trasy 45 minút hovoria za všetko. Keď máte málo času a nechce sa vám šliapať na vysoké vrcholce, Katarínka je pre vás ideálna voľba.


Informácie o trase

Ideálnou voľbou je ísť autom a zaparkovať v obci Naháč, ktorá sa nachádza medzi Trstínom a Dechticami. S parkovaním budú možno menšie problémy, ale keď sa chce, miesto sa nájde. V obci nájdeme modrú turistickú značku, ktorá nás zavedie na jej okraj, odkiaľ začína tento výlet. Značnú časť trasy pôjdeme lesnou cestou s minimálnym stúpaním, ktorú nám počas upršaných dní vie znepríjemniť značný výskyt blata na obuvi. Ako to už býva zvykom, sto výškových metrov si treba niekde odkrútiť. Lesná cesta pokračuje mierne strmším stúpaním, ktoré nás dovedie priamo ku kláštoru. Trasa je naozaj nenáročná.

V prípade záujmu o väčšiu prechádzku sa dá pokračovať po modrej značke ďalej, zavedie nás na zrúcaninu hradu Dobrá voda.

Vzdialenosť 2,7 km | Čas 00:55 hod | Stúpanie 85 m | Klesanie 34 m

Zaujímavosti

Katarínka je ruina starého kostola a kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej, ktorý bol postavený v roku 1618. Podľa legendy sa práve na tomto mieste zjavovala svätá Katarína mladému grófovi Jánovi Apponyimu. Niekoľko krát kláštor poškodili turecké vpády, avšak zakaždým bol zrekonštruovaný. Ako to už býva, čo nepoškodia turci, zničí história. A tak v roku 1786 bol kláštor v dôsledku jozefínskych reforiem zrušený. Mnísi museli miesto opustiť a jeho poklady si podelili okolité kláštory. Katarínka začala chátrať. A chátrala by až doteraz, nebyť mladých dobrovoľníkov, ktorí sa rozhodli, že túto stavbu nenechajú napospas osudu. Každoročne tu prebiehajú letné tábory, kde sa ľudia snažia tento kláštor zachrániť aspoň v rámci svojich možností. Ako príklad uvediem, že v roku 2019 by v najvyššej veži mala vzniknúť rozhľadňa pre výletníkov.

V okolí zrúcaniny je mnoho priestoru na piknikové akcie, tak isto sú tu lavičky a trávniky, na ktorých sa dá oddychovať. Túto stavbu by ste rozhodne mali navštíviť a stráviť tu nejaký ten svoj drahocenný čas.

Ako zaujímavosť ešte spomeniem, že v tesnej blízkosti kláštora sa nachádza expozícia venovaná malokarpatskej lesnej úzkorozchodnej železnici. Jej súčasťou je niekoľko vozňov a zreštaurovaná plne funkčná dieslová lokomotíva. Taktiež sa tu nachádzajú informačné tabule o histórii železnice. Tá viedla v rokoch 1898 – 1960 zo Smolenic na Dobrú vodu a tesne míňala kláštor Katarínka.

Galéria

Last modified: 5. decembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *