Kamenný vodopád je unikát európskeho formátu, ktorý vyhľadávajú turisti zo všetkých krajín. Čím je ale tento útvar zaujímavý?

Náročnosť a dĺžka trasy

Cesta ku kamennému vodopádu je nenáročná a zaberie vám približne hodinku a pol, aj to v prípade, že zvolíte hromadnú dopravu a vystúpite z vlaku. Ak zvolíme možnosť dopravy vlastným autom, trasa sa podstatne zníži a bude vám trvať približne trištvrte hodinku. Terén nie je náročný, stúpanie nie je náročné, proste príjemná prechádzka.


Informácie o trase

Ak zvolíme možnosť hromadnej dopravy, vystúpime na vlakovej stanici v obci Šiatorská Bukovinka. Malá južný obec nám ukáže červenú a zelenú turistickú značku, ktoré sa časom rozdelia. My sa držíme tej zelenej, ktorá nás po asfaltovej ceste bude viezť až k parkovisku. Tu by ste zaparkovali, keby ste išli vlastným autom.  Prejdeme po lávke cez potok a zamierime do lesa. Stále pritom sledujeme zelenú značku. Obídeme umelo vytvorené jazierka a začneme pomaličky stúpať. Čoskoro sa na pravej strane objaví veľké množstvo popadaných kameňov – to je kamenné more. Ak urobíte ešte pár krokov značenou trasou, pred vami sa bude čnieť kamenný vodopád. Túto trasu odporúčame skombinovať s návštevou hradu Šomoška, ktorý je len o pár metrov vyššie nad týmto úkazom.

Vzdialenosť 3,6 km | Čas 1:15 hod | Stúpanie 184 m | Klesanie 52 m

Zaujímavosti

Ak by ste nevedeli, prírodná rezervácia Šomoška patrí medzi najstaršie chránené územia Cerovej vrchoviny. Už v 14. storočí pri ťažbe bazaltu na výstavbu hradu tu bol odhalený tento unikátny kamenný vodopád. Jeho vek sa odhaduje na 4 milióny rokov a patrí medzi rarity európskeho formátu. Približne deväť metrov vysoký čadičovo-kamenný útvar, ktorý vytvorila stekajúca láva láka fotografov zo všetkých krajín. A ako vlastne celý tento vodopád vznikol? Na povrch sa valila láva, ktorá postupne tuhla. Tak vytvorila päť a šesťboké stĺpčeky, ktoré pripomínajú vodopád.

Čo sa týka kamenného mora, bežný lajk si povie “kopa kameňov, to som videl aj inde”. S týmto tvrdením by sme ale nemohli súhlasiť, takže prečo je toto kamenné more iné? Začneme tým, že plocha tohto kamenného mora je približne 100×40 metrov a vytvárajú ho práve päť a šesťboké hranoly z bazaltu. Toto pole posiate kameňmi vzniklo zvetrávaním skalných výstupov bazaltu na hradnom vrchu. Tento rozpad má na svedomí hlavne zamŕzajúca voda, ktorá opätovne zväčšovala pukliny medzi skalami a pôsobila ich rozpad. Tie sa hromadili na miernejšom svahu nižšie a vzniklo kamenné more. Ohľadom kamenného mora by sme ale radi upozornili, že v teplejších dňoch sa zvyknú na kameňoch vyhrievať hady, takže buďte obozretní a radšej priamo do kamenného mora nevstupujte.

Galéria

Last modified: 19. decembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *