Jazero Štrbské pleso patrí k najnavštevovanejším a najznámejším tatranským plesám. Taktiež je druhé najväčšie jazero na slovenskej strane Vysokých Tatier.

Náročnosť a dĺžka trasy

Dohodnime sa, že tentokrát náročnosť a dĺžku trasy vynecháme. Náročnosť je niekde na úrovni prechádzky a dĺžka trasy záleží len a len na vás.


Informácie o trase

Do obce Štrbské pleso vedú klasické značené cesty pre automobily. Je pravda, že cestou do kopca netreba letieť, asfaltová cesta je plná zákrut a serpentín. Zaparkujeme na veľkom parkovisku, ktoré spoznáte hneď podľa nespočetného počtu stánkov a áut. Je dobré upozorniť, že sa jedná o platené parkovisko, ale neplatené v tejto lokalite asi ťažko nájdete bez toho, aby ste obišli bez pokuty.

Vzdialenosť 1,6 km | Čas 00:30 hod | Stúpanie 37 m | Klesanie 32 m

Zaujímavosti

Štrbské pleso pozná asi každý. Aj tak o ňom určite neviete všetko. Nachádza sa v nadmorskej výške 1346 metrov, hneď vedľa obce, ktorá nesie rovnaký názov. Spomeniem len, že sa jedná o najvyššie položenú obec na Slovensku. Ale naspäť k téme, pleso má rozlohu 19,76 hektárov a dosahuje hĺbku 20 metrov. Dĺžka tohto jazera je 640 metrov a šírka približne 600 metrov. Ako každé pleso, aj toto vzniklo roztápaním ľadovcov. Je druhé najväčšie pleso vo Vysokých Tatrách na slovenskej strane. Vzhľadom na  polohu jazera je hladina priemerne 155 dní v roku zamrznutá a pokrytá ľadom.  Nevteká doň, ani z neho nevyteká žiadny potok.

Prvá zmienka sa datuje na rok 1644, aj keď pred príchodom prvých “turistov” ho poznali bylinkári a lesníci. V 19.storočí sa v zime pre chladiarenské účely lámal ľad, ktorý sa pre jeho čistotu dovážal do Berlína, Viedne či Budapešti.  Medzi ďalšie kuriozity patrí výskyt vzácnej ryby, konkrétne sa jedná o severský síh maréna. Jeho čistá forma sa už pravdepodobne nikde inde v prírode nenachádza. Medzi ďalšie kuriozity patrí lyžiarský skokanský mostík, ktorý tu stojí od roku 1966. Tento spiaci obor už dlhé roky stráži hladinu plesa, na aktívny šport sa už žiaľ nevyužíva.

Návštevu Štrbského plesa rozhodne odporúčame. Príjemná prechádzka popri jazere poteší. Osobne tam chodím najradšej pred západom slnka, keď sa červené zapadajúce slnko odráža od hladiny jazera. Na hladine tiež stretnete večne prítomné kačky a všade okolo neho zahraničných turistov. Ideálne na výlet s deťmi, na romantické prechádzky pri západe slnka, alebo na psychický relax.

Galéria

Last modified: 17. marca 2019

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *