Jánošíkovými dierami na Malý Rozsutec je stredne náročná turistika, ktorá vás prevedie krásnou roklinou s vodopádmi a lávkami a dovedie na vrchol s krásnym výhľadom do okolia. Táto trasa patrí k vyhľadávaným turistikám v tomto kraji a má to svoje dôvody. Pýtate sa aké? Prejdite si ju a zistíte to sami 🙂

Náročnosť a dĺžka trasy

Budeme k sebe úprimní hneď na úvod – prechádzka to nie je, ale ani náročná krkolomná turistika. Cesta Jánošíkovými dierami je trošku obtiažnejšia z hľadiska šmykľavosti na rebríkoch a lávkach, ale dala by sa považovať za ľahšiu. V prípade, že idú s vami menšie deti, treba ich tu viac ustrážiť, aby ste predišli zbytočným úrazom. Potom príde trošku kondične náročnejšie stúpanie, pod Malým Rozsutcom jednoduchá a pohodlná rovinka a záverečné stúpanie na vrchol. Z číselného hladiska má trasa na vrchol necelých 6 kilometrov, čo nie je veľa. Ak k tomu pripočítame vyše 800 metrové prevýšenie, už máme väčšiu predstavu o tom, čo nás čaká. Ak nie, odpoveď je stúpanie, stúpanie, rovinka a stúpanie. Samotný výstup na Malý Rozsutec sa dá hravo zvládnuť za tri a pol hodiny, no treba rátať aj so spiatočnou cestou. Ak ste sa ale na túto trasu vybrali, určite to nevzdávajte a dobojujte to až do konca. Rozhodne nebudete ľutovať! 


Informácie o trase

Terchová asi nie je pre tradičných turistov a výletníkov neznáme miesto. V časti Biely Potok sa nachádza Hotel Diery, ktorý spoznáte ľahko, je pred ním vybudované väčšie parkovisko. Okrem bufetov, hotelov a rôznych stánkov tu nájdete aj turistický smerovník, ktorý nás odsmeruje na modrú turistickú značku. Tá nás vedie popri Hlbokom potoku až k Novým dieram. Prejdeme cez krásnu roklinu, kde za mostíkom odbočíme doprava, pritom sa neustále držíme modrej značky. Následuje ešte zopár rebríkov, ktoré nás dovedú na Podžiar. Stále modrá až k smerovníku Pod Pálenicou. Kúsok za týmto smerovníkom sa nám cesty rozchádzajú a delia sa na zelenú a modrú. Prakticky je jedno, po ktorej sa vyberiete, spájajú sa na rovnakom mieste. Odporúčame však zelenú, ktorá je o malinký kúsok nenáročnejšia ako modrá. Ako sme spomenuli, cesty sa nám spájajú na smerovníku Pod Tanečnicou, odkiaľ máme výhľad na Malý aj Veľký Rozsutec. Ak by ste stále váhali, na ľavej strane sa nachádza Malý Rozsutec a na pravej hore spomedzi stromov vykúka vrchol toho Veľkého. Prejdite rovno cez lúku a smerujte po modrej turistickej značke na sedlo Medzirozsutce. Orientácia je tu trošičku komplikovanejšia, ale veríme, že trasu nájdete a do pár minút cesty dole ste medzi Rozsutcami. Aj keď máte Malý Rozsutec na dohľad a vyzerá, že je ešte poriadne ďaleko, pravda je však iná. V sedle Medzirozsutce zabáčame doľava po červenej značke a ani nie o 10 minút stojíme pod Malým rozsutcom. Táto červená trasa je oddychová a v porovnaní s výstupom do sedla je to krásna rovinka. Takže sme pod Malým Rozsutcom a pred nami je záverečná časť výletu – zelená turistická značka. Táto časť cesty bude fyzicky náročnejšia, lebo za necelú pol hodinku vystúpame na samotný vrchol tohto krásneho skalného masívu. Ťažšie úseky sú zaistené reťazmi, takže výstup hore nie je nebezpečný, no aj tak sa tu odporúča zvýšiť opatrnosť. Už len pár výškových metrov a víta vás vrchol Malého Rozsutca.

Pri ceste dole môžete pre zmenu zvoliť zelenú turistickú trasu, ktorou sa pohodlne dostanete naspäť až k parkovisku pri Hoteli Diery.

Vzdialenosť 5,7 km | Čas 3:30 hod | Stúpanie 858 m | Klesanie 99 m

Zaujímavosti

Jánošíkove diery moc predstavovať nemusíme, ale v skratke – táto sústava tiesňav a kaňonov v srdci Malej Fatry sa delí na tri časti a to konkrétne Nové, Horné a Dolné diery. Dierový potok je tá voda, ktorá dierami preteká a práve tá voda, ktorá vytvorila celé toto prírodné majstrovské dielo. Samotné Jánošíkove diery sú vyhľadávanou lokalitou v Malej Fatre a majú svoje čaro v každom svojom ročnom období.

Čo sa týka samotného Malého Rozsutca, je to vrch s nadmorskou výškou 1 344 metrov. Nachádza sa vo východnej časti Malej Fatry a rovnako ako jeho vyššieho brata, aj Malý Rozsutec charakterizujú strmé vápencové steny. Malý Rozsutec je spolu s Veľkým a šírším okolím chránenou prírodnou rezerváciou. Samotná cesta na vrchol je značne exponovaná a pre vyššiu bezpečnosť vybavená reťazami. Vrchol Malého Rozsutca ponúka vzhľadom na jeho nižšiu výšku krásny okolitý pohľad. Nádherný priamy výhľad je tiež na jeho vyššieho a obľúbenejšieho brata – Veľký Rozsutec. Ak si však na Veľký Rozsutec netrúfate, tento výlet bude pre vás dostatočným a krásnym zážitkom.

Galéria

Last modified: 8. februára 2019

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *