Hrad Veveří je asi najrozsiahlejší hradný areál na Morave, vhodný pre krásne romantické prechádzky, alebo výlety s rodinou. Ak hľadáte miesto nabité históriou neďaleko Bratislavy, môže byť práve toto to pravé pre vás.

Náročnosť a dĺžka trasy

O náročnosti ani dĺžke trasy sa moc rozpisovať nebudeme. Pravdou je, že pri hrade sú vybudované dve záchytné parkoviská, od ktorých vás delí asi pár krokov k samotnému hradnému areálu. Nenáročný výlet, vhodný pre rodinky s deťmi, či dokonca kočíkmi, to je hrad Veveří.


Informácie o trase

Kúsok sa Brnom sa nachádza Brnenská priehrada, nad ktorou leží rozsiahly moravský hrad Veveří. Cestu k nemu nájdete pomerne ľahko, lebo aj keď nepatríte k ľuďom, čo využívajú navigáciu, objavíte pomerne dosť smerových tabulí. Tesne pred hradom sa cesta rozvetvuje na dve – cesta hore, kde vás smerová tabuľa informuje, že to je ten správny smer, alebo cesta dole. Prakticky je jedno, ktorou sa vydáte, keďže parkovisko k hradu je aj pod ním. Odtiaľ je možno ešte krajší pohľad na samotný hrad, ale voľbu necháme na vás. Tak či onak, trasu na hrad určite nájdete bez väčších problémov a priestory hradu sa vám dúfam zapáčia.

Vzdialenosť 204 m | Čas 00:10 hod | Stúpanie 26 m | Klesanie 0 m

Zaujímavosti

Hrad Veveří neďaleko Brna je jedným z najrozsiahlejších moravských hradných areálov, ba dokonca jedným z najrozsiahlejších hradných areálov v Čechách. Vypína sa nad Brnianskou priehradou a vznikol už na prielome 12. a 13. storočia. V minulosti patril pod správu takzvaného Veverského panstva a využíval sa hlavne ako lovecký hrad pre šľachtu.  Aj keď prvá písomná zmienka pochádza z roku 1213, bol podľa povesti založený už okolo roku 1059 moravským kniežaťom Konrádom I. Brnianskym. Na hrade sa striedali mnohí a mnohí majitelia, v čoho najvýznamnejší boli asi Matej Korvín, prípadne český kráľ Karol IV. Hrad obliehalo pomerne veľa vojsk a v tejto oblasti sa o brnenské hrady, rovnako ako o hrad Veveří viedli neľahké boje. Prvá československá pozemková reforma dosiahla to, že hrad a okolie hradu malo byť zoštátnené, proti čomu sa postavil vtedajší majiteľ hradu, anglický barón Maurice Arnold de Forest. Po takmer šiestich rokoch sporov a súdov s Česko-Slovenskou republikou súhlasil v roku 1925 s odstupným a hrad aj panstvá okolo prešli pod vlastníctvo štátu. Tu by ste povedali, že osud tohto hradu je už spečatený a Veveří je v rukách štátu, príbeh je na konci. Kdeže! V rokoch 1942 až 1945 zabrali hrad Veveří nacistické zväzky Wermachtu a SS pre svoje účely. Vznikol tu rozsiahly výcvikový areál pre potreby nacistov. Po vojne v rámci oslobodzovania Brna bol hrad poškodený, poškodili strechy, fasády aj neďaleký kostolík. Hrad opäť patril štátu a vznikol nápad z neho spraviť kongresové centrum, ktoré začali v roku 1972 aj budovať. Rekonštrukcia hradu netrvala však dlho, lebo necitlivé úpravy priestorov hradu túto pamiatku výrazne poškodili ešte viac. V roku 1989 bola táto výstavba prerušená a natrvalo zastavená, od tohto času bol hrad ponechaný napospas osudu. A tak by tomu bolo doteraz, keby v roku 1999 nezobral hrad Veveří pod svoje krídla Národný pamiatkový ústav, ktorý postupne túto pamiatku rekonštruuje. Do priestorov hradu si od vás vypýtajú menšie vstupné, ktoré činí okolo 20 Českých korún, a ak máte záujem aj o prehliadku, bude to trošku viac.

Ako zaujímavosť môžme uviezť, že hrad navštívil trikrát vtedajší minister obchodu Winston Churchill, ktorý tu dokonca s manželkou trávili nejaký čas v rámci svojej svadobnej cesty po Európe.

Podľa povesti je práve hrad Veveří jedným z miest, kde by sa mal ukrývať poklad v podobe dvanástich strieborných sôch apoštolov. Tieto sochy mali byť ukryté pôvodne v kláštore Porta Coeli v Podklášteří, následne templárskymi rytiermi prevezené na hrad Veveří. Či tomu tak naozaj bolo, alebo nie už nezistíme.

Galéria

Last modified: 22. novembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *