Šášovský hrad od dávnych rokov stráži banskú cestu. Povestí o hradnom šašovi sa dostali asi ku každému, ale prečo je dnes už len zrúcaninou? Poďme sa na tento hrad spoločne pozrieť a vychutnať si históriu s rúškom tajomstva.

Náročnosť a dĺžka trasy

Výstup na hrad Šášov zvládnu asi naozaj všetci bez problémov. Zo Šášovského podhradia sa na zrúcaninu hradu dostanete za necelú pol hodinku pohodlnou lesnou cestičkou. Nebudeme si klamať, stúpanie tam isto je, ale nie je to nič zdrvujúce. Trasa na Šášovský hrad je hlavne pohodlná a rekreačná.


Informácie o trase

Obec Šášovské podhradie sa nachádza kúsok od Žiaru nad Hronom. Ak vstúpite do tejto obce, pokračujete rovno až k turistickému smerovníku, ktorý vás vedie zelenou turistickou trasou až k hradu. Takže ešte raz – turistický smerovník, zelená turistická značka. Tá vás navedie širokou lesnou cestou smerom hore, ktorá časom prejde na klasickú príjemnú lesnú cestičku. Zabočíme vľavo a prídeme na menšiu lúku, pričom hrad sa už v plnej kráse ukazuje pred vašimi očami. Už len pár krokov a vitajte na Šášovskom hrade.

Vzdialenosť 521 m | Čas 00:25 hod | Stúpanie 79 m | Klesanie 22 m

Zaujímavosti

Hrad Šášov je určite zaujímavosť sama o sebe. Týči sa na skalnom brale v nadmorskej výške 340 metrov nad riekou Hron a je voľne viditeľný už z diaľky. Prvé zmienky o hrade by ste našli z roku 1253 a jeho význam bol viac ako dôležitý. Spolu s hradom Revište totiž chránil banskú cestu a priechod do Banskej Štiavnice. Počas rokov hrad striedal majiteľov, každý z nich buď hrad zveľadil alebo opevnil. Veľký zlom prišiel v roku 1677, keď za tokoliovského povstania bol hrad dobytý a vyplienený. Po povstaniach hrad už nemusel plniť obrannú funkciu a bol opustený. Ako to už býva, začal pustnúť a dostal sa do dnešného stavu, ktorý bol na mohutný Šášov hrad priam žalostný. Našťastie skupina dobrovoľníkov posledné roky hrad pomaly ale isto opravuje a snaží sa zachrániť aspoň to málo, čo z neho ostalo.

V dnešnej dobe by ste našli naozaj spustnutú zrúcaninu kedysi obrovského hradu. Zachovala sa hradná brána a pár obvodových múrov, no aj tie majú svoje čaro. Radi by sme upozornili na prítomnosť strážcov hradu v podobe kôz, ktoré sú občas trošku doterné. Nič vám však neurobia, takže sa netreba báť, každopádne odporúčame ich nekŕmiť a priamemu kontaktu s nimi sa radšej bezpečne vyhnúť.

Podľa dávnej povesti pochádza názov hradu od hrdinského šaša, ktorý zachránil na poľovačke život zvolenského hradného pána. Ten mu následne za zásluhy daroval hrad. Či to tak reálne aj bolo sa už z histórie žiaľ nedozvieme…

Galéria

Last modified: 6. decembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *