Krásna zrúcanina hradu Revište, ktorá je neustále v rekonštrukcii aby sa aj naše deti mali kam ísť pozrieť. Ideálny tip na víkendový výlet.

Náročnosť a dĺžka trasy

Keď sa chcete dostať k nejakému hradu, obvykle cesta nevedie dolu kopcom. Inak to nie je ani v tomto prípade, aj keď si výstup vieme značne zjednodušiť. Stačí sa nenechať zlákať parkoviskami dole v dedine ale vybrať sa pokojne autom až tesne pod hrad, kde sa nachádza parkovisko. Tu necháme svojho štvorkolesového tátoša a hor sa na hrad. Áno, tomu kopcu sa aj tak úplne nevyhneme, ale je fajn, že nám zostáva už iba cca 20 minút šliapania. Trasu zvládnu bez problémov aj menšie deti, skutočne nieje náročná. Revište je práve jeden z tých ľahšie prístupných hradov.


Informácie o trase

Na hrad sa dostaneme úplne jednoducho. Zaparkujeme kúsok pod hradom a vyberieme sa Náučným chodníkom majiteľov hradu Revište, ktorý má 8 zastávok s informačnými tabuľami. Každá je venovaná kúsku histórie hradu a jeho majiteľom. Trasa vedie po lesnej ceste popri potoku, ponad ktorý vedie malý drevený mostík. Chodník vedúci mierne hore kopcom nás nakoniec dovedie až k hlavnej bráne, ktorá nám otvára krásny pohľad na zrekonštruovaný hrad.

Zaujímavosti

Hrad bol pravdepodobne postavený niekedy okolo roku 1265. Prvá dôveryhodná listina potvrdzujúca jeho existenciu však pochádza až z roku 1331. V časoch jeho “najväčšej slávy” vystriedal niekoľko majiteľov. Niekoľko krát ho kráľ daroval poddanému za jeho oddanosť a služby, pár krát ho králi založili až sa nakoniec dostal do vlastníctva rodu Dócziovcov. Tí hrad vlastnili takmer dve storočia, počas ktorých sa neustále snažili bojovať s banskými mestami a panovalo tu násilie a vydieranie. To sa zmenilo až pod hrozbou nájazdov Turkov, kedy Dóciovci začali spolupracovať so silnými banskými mestami aby ochránili svoje panstvo. Ani to im ale nepomohlo a v roku 1648 rukou Turkov rod Dócziovcov vymrel po meči.

Momentálne sa hrad rekonštruuje, asi pred rokom bol opäť sprístupnený verejnosti, ktorej bol vstup na hrad dlhé 4 roky zakázaný. Hrad bol v tom čase totiž v takom stave, že bol pre návštevníkov nebezpečný, pretože sa oň dlhé roky nikto nestaral. Hrad sa ale podarilo zrekonštruovať natoľko, že si ho dnes opäť môžu návštevníci užívať plnými dúškami. Pravidelne sa na hrade organizujú brigády na jeho čistenie. Musím uznať, že to, čo sa podarilo dobrovoľnému Združeniu na záchranu hradu Revište sa dnes už len tak nevidí. Rozpadajúca sa zrúcanina sa pod ich rukami stáva opäť zaujímavou turistickou atrakciou, čo výrazne dopomáha k jej ďalšej obnove. Prispejme spoločne k záchrane kúska Slovenskej histórie už len tým, že hrad navštívime a dáme o ňom vedieť aj ďalej.

K zrúcanine sa tradične viaže aj nejaká tá povesť, tak Vám na záver ponúkam tú Revišťskú: Pán hradu z Revišťa sa dozvedel o krásnej dievčine. Poslal sluhu na výzvedy do levického hradu, aby sa s ňou zoznámil. Posmelený dobrým odporúčaním svojho ,,zveda” sa vydal samotný pán Revišťa za dievčinou – prezlečený za sluhu. Krásna Želmíra sa do nápadníka zaľúbila a odišla s ním na Revište. Ich šťastie ale netrvalo dlho, pretože jej brat chcel za každú cenu prekaziť ich lásku. Po rôznych peripetiách a rytierskom súboji nakoniec zomierajú všetci hlavní hrdinovia príbehu. Láska pána Revišťa ku Želmíre sa skončila tragicky.

Galéria

Last modified: 11. decembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *