Urobte si výlet na hrad Hričov a prežite atmosféru starobylého hradu, z ktorého ostala už iba ruina. Ale prečo je to tak? Prečo ostala z kedysi strategického hradu už len zrúcanina?

Náročnosť a dĺžka trasy

Výstup na hrad Hričov by sa dal označiť ako príjemná prechádzka lesíkom s miernym stúpaním. S kľudným tempom sa viete na túto zrúcaninu hradu dostať do hodinky a trasu zvládnu hravo všetky vekové kategórie. Výlet na hrad Hričov je ideálny aj pre rodinky s deťmi, prípadne pre všetky druhy rekreačných výletníkov, ktorí nechcú veľa kráčať aby si užili kúsok histórie. Veď komu by uškodila prechádzka lesíkom s dĺžkou ani nie dva kilometre?

Ako bonus ešte uvedieme, že hrad je dostupný celoročne a vstupné je riešené len formou dobrovoľného príspevku a nie je povinné. 


Informácie o trase

Náš dnešný výlet začína v malebnej obci Hričovské Podhradie. Práve tu, zhruba v strede tejto dedinky, sa nachádza turistický smerovník, ktorý vám jasne hovorí, že na hrad sa dostanete po červenej turistickej značke. Dávajte si však pozor, červená sa tu delí, no ak prejdete okolo potravín, idete tou správnou trasou. Trasa vás najprv prevedie cez časť Hričovského Podhradia, neskôr budete musiet odbočiť na bočnú cestičku a okolo pár posledných domov pomaly na lúku a k lesu. Už na bočnej cestičke začína mierne stúpanie, ktoré sa ale časom ustáli a prejdete cez príjemnú lúku. Červená turistická značka pokračuje rovno do lesa, kde budete obklopení pekným lesom. Pripomenieme, že cestou si môžete prečítať informačné tabule, ktoré sú súčasťou náučného chodníka ku hradu Hričov. Vstupom do lesa sa nám pomaly pridáva úroveň stúpania, čo v praxi znamená – čím bližšie k hradu, tým väčšie stúpanie. Avšak ani toto stúpanie sa nedá nazvať nejakým extrémnym výstupom, skôr miernou kondičnou prechádzkou. Červená turistická značka z Hričovského Podhradia vás dovedie medzi zaujímavé skalné útvary a stále hustejší les až k smerovníku Pod Hričovským hradom. Spoznáte ho tak, že budete križovať ďalší turistický chodník. Tu je dôležité odbočiť vpravo a vystúpať posledných pár metrov k hradu. Už len pár krokov a hrad Hričov máte ako na dlani…

Vzdialenosť 1,5 km | Čas 0:55 hod | Stúpanie 211 m | Klesanie 21 m

Zaujímavosti

Kde bolo, tam bolo, bol raz jeden hrad Hričov. Ten sa prvý krát spomína už v roku 1208, vtedy známy ako “Castrum Hrichou”. História hradu je pomerne rozsiahla, preto sa sústredíme len na mýľniky tohto miesta. Hričovský hrad vlastnil samozrejme Matúš Čák, ktorý ho vydobil násilím od rodu Balašovcov. Tí ho naspäť získali až po jeho smrti a to v roku 1321. V polovici 15. storočia sa hradu zmocnili Husiti, no vo všeobecnosti striedal Hričovský hrad majiteľov už od svojho vzniku každú chvíľu. Posledným vlastníkom hradu bol rod Turzovcov, Turzovci však sídlili hlavne na zámku v Bytči a v časoch ohrozenia sa stiahli do priestrannejšieho Lietavského hradu. Tak začal v 17. storočí koniec pradávneho hradu Hričov.

Dosť o histórii, poďme sa na zrúcaninu pozrieť z iného pohľadu. Hričovský hrad sa nachádza na hradnom kopci v nadmorskej výške 564 metrov. Je akoby zakliesnený medzi dve skaly a ponúka kruhový výhľad na šíre okolie. Na západnej a severnej strane je možné vidieť dolinu Váhu, na východnej strane Žilinu a Malú Fatru. Krásna poloha na kedysi slávny hrad, žiaľ škoda, že práve vďaka nezáujmu a nedbanlivosti je dnes z neho už iba ruina…

Galéria

Last modified: 11. marca 2019

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *