Hrad Buchlov patrí k najstarším a najmohutnejším hradom na Morave a jeho prehliadka vás určite nesklame. Vydajme sa k Uherskému Hradišťu a pozrime sa na tento majestátny hrad.

Náročnosť a dĺžka trasy

Náročnosť tohto výletu nie je namáhavá, avšak prehliadka vás môže trošku prekvapiť. Pokiaľ ste použili vlastný dopravný prostriedok, záchytné parkovisko je hneď pod hradom a postačuje už vyšliapať len kúsok hore. Ak ste zvolili hromadné dopravné prostriedky, prejdete sa o kúsok viac, avšak nie je to nič hrozivé. Tento výlet je vhodný pre všetky vekové kategórie, ktoré chcú spoznať krásu českých hradov.


Informácie o trase

Hrad Buchlov je viditeľný už z diaľky. Nachádza sa asi tri kilometre severozápadne od Buchlovíc, kde pre zmenu sídli krásny zámok. Príjazdová cesta k hradu nie je moc dobre vyznačená a je trošku kľukatá, dá sa tam ľahko zablúdiť. V tomto prípade odporúčame použitie navigácie, lebo cestičky v okolí hradu sú dosť spletité. Ak ste použili hromadnú dopravu tak máte o tento problém menej, čaká vás však pár krokov navyše. Pri hrade sa nachádza parkovisko, odkiaľ vás od vstupu do hradu delí už len mierny briežok k hradnej bráne. A samozrejme vstupné.

Vzdialenosť 233 m | Čas 00:10 hod | Stúpanie 24 m | Klesanie 1 m

Zaujímavosti

Tento mohutný románsky hrad bol prestavaný do gotického štýlu. Leží na vysokom kopci v nadmorskej výške 510 metrov a je obklopený lesným pásmom Chřibov. Podľa povestí by ste našli, že hrad začali stavať už v 4. storočí, avšak pravdou je, že bol vybudovaný začiatkom 13. storočia ako kráľovské sídlo s hospodárskou i strategickou funkciou. Hrad striedal majiteľov a časom ho prestavovali a plnili vzácnymi predmetmi. Jeden z majiteľov v ňom dokonca v roku 1848 zriadil múzeum. No v roku 1931 hrad poškodil silný požiar, no vzápätí ho opravili. Od roku 1945 je hrad majetkom štátu a funguje ako historické múzeum.

Buchlov je považovaný za jeden z najmohutnejších a najstarších zachovalých hradov v Čechách a v súčasnosti by ste počas prehliadky mohli vidieť nádvorie zo 17. storočia, ako aj renesančnú vežu nazývanú Andělka. Tá za svoje meno vďačí zlodejovi Josefovi Andělovi, ktorý sa vlámal do Buchlovického zámku a za svoje činy bol práve v tejto veži uväznený. V interiéri sú zachované obytné miestnosti, ako aj archeologické pamiatky. Prehliadka hradných priestorov končí vyhliadkou z hradnej veže, kde je pri peknom počasí výhľad na šíre okolie.

Podľa povestí je Buchlov jeden z najstarších moravských hradov, dokonca aj za svoje meno vďačí legende. Podľa legendy v jednej z jaskýň stával kamenný oltár zasvätený pohanskému bohovi lovu. V časoch, keď toto územie osídľovali Slovania tento oltár našli a dali hradu meno podľa nálezu – buh lovu – Buchlov. Ďalšie legendy dokonca hovoria o templároch, ktorí sídlili na tomto významnom hrade.

Galéria

Last modified: 17. marca 2019

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *