Asi najľahšia turistika Oravy je zrúcanina Františkova huta. Ono to nie je ani turistika, skôr výlet na pár minút, avšak kuriozita to rozhodne je.

Náročnosť a dĺžka trasy

Náročnosť a dĺžka trasy v tomto momente nie je vôbec podstatná. Vzhľadom na to, že k samotnej zrúcanine sa dostanete cez pole a parkovať môžete všade naokolo nebudeme na túto tému asi ani míňať slová.


Informácie o trase

Ako sa k nej dostať? Proste musíte nájsť oravskú obec Podbiel, vybrať sa kúsok ďalej po asfaltovej ceste a ak Františkovu hutu nezbadáte, máte asi niečo s očami. Kúsok cez pole a ste priamo pri nej. Náročné že?

Zaujímavosti

Vysvetlili sme si ako k zrúcanine a teraz si poďme povedať, čo to vlastne vidíme. Františkova huta je najvýznamnejšou priemyselnou pamiatkou na Orave.  Nie, nie je to hrad, ani zámok. Je to bývalá továreň na výrobu železa. Prekvapení? Poďme ďalej. Túto vtedajšiu fabriku začali stavať v roku 1819, ale jej výstavba bola dokončená za neuveriteľných 19 rokov.  Železiareň bola v prevádzke v rokoch 1836 až 1862, keď sa majitelia rozhádali a v dôsledku hospodárskej krízy začali šetriť. To zapríčinilo nekvalitné výrobky a následne aj samotné zavretie tejto skvostnej stavby.

História tejto stavby rozhodne nepatrí medzi šťastné príbehy. Čo nás aspoň v tejto dobe teší je to, že sa huta zachovala v stave, v akom ju nájdeme dnes. Teda, možno by sa aj rozpadla viac, ale aktivisti to nedovolia. Za tie roky sa snažilo veľa združení, organizácií a jednotlivcov o záchranu tohto objektu. Väčšina žiaľ pohorela. Dalo by sa povedať, že tento objekt nosí smolu každému, kto sa snaží na ňom niečo postaviť a zrekonštruovať. Z objektu sa zachovali obvodové múry, ale aj veľká pec, kde sa tavilo železo. Františkova huta patrí obci Podbiel, ktorá sľúbila, že sa o pamiatku postará, avšak ako to už poznáme z histórie – sľuby sa sľubujú…

Tak či onak, Františkova huta je opradená tajomstvami, o ktorých sa už asi nedozvieme. Je málo záujemcov, ktorí sa snažia zdokumentovať podrobnú históriu tohto objektu. Každé združenie, ktoré sa snažilo železiareň zrekonštruovať nevydržalo. Majitelia pôvodnej továrne sa pohádali a taktiež výstavba samotného objektu trvala neuveriteľne dlho. Žeby nesprávne miesto na stavbu takéhoto kolosu?

V dnešnej dobe môžem odporučiť nočné akcie na Františkovej hute, ako je silvestrovská noc, prípadne na jeseň ukážka spracovania železa z čias dávno minulých. Táto rarita ale stojí za zástavku aj v iné ročné obdobia a je rozhodne vhodná na výlety s tými najmenšími.

Galéria

Last modified: 17. marca 2019

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *