Demänovská ľadová jaskyňa patrí medzi najstaršie známe jaskyne v Európe. Najkrajšie ľadové útvary vznikajú na jar, v lete už je v nej ľadu podstatne menej. Tak či tak stojí za výlet.

Náročnosť a dĺžka trasy

Trasa trvá pár minút od parkoviska v Demänovskej doline. Je síce situovaná smerom hore, ale nie je to nejaká dlhá a náročná cesta. Trvá pár minút a prevýšenie sa dá zvládať aj s tými najmenšími.


Informácie o trase

Na začiatok musíme zaparkovať v Demänovskej doline. Parkovacie miesto tu určite nájdete, v doline je viacero záchytných parkovísk. Problémom je, že tieto parkoviská sú platené a na danú lokalitu sa nedá povedať, že zrovna lacné. Žiaľ pár eur budeme musieť obetovať. Od parkoviska vedú značené trasy do Demänovskej jaskyne Slobody, ako aj do našej vytúženej Demänovskej ľadovej jaskyne.

Vzdialenosť 706 m | Čas 00:25 hod | Stúpanie 75 m | Klesanie 12 m

Zaujímavosti

Demänovská ľadová jaskyňa je jednou z najstarších známych jaskýň v Európe. Po Dobšinskej ľadovej jaskyni v Slovenskom Raji je to druhá najväčšia jaskyňa tohto druhu na Slovensku. Aj keď prvý záznam pochádza niekedy z roku 1299, verejnosti bola sprístupnená až okolo roku 1950. Leží v nadmorskej výške 840 metrov a je asi 90 metrov nad dnom doliny. Z celkovej dĺžky 1900 metrov je verejnosti sprístupnených približne 850 metrov jaskynných chodieb a trvanie prehliadky je približne 45 minút.

Demänovská ľadová jaskyňa je známe nálezmi kostí medveďa jaskynného, ktoré v dávnej minulosti ľudia považovali za dračie pozostatky. Aj z tohto dôvodu mala v minulosti názov Dračia jaskyňa. V súčasnosti v nej žije asi desať druhov netopierov.

Demänovská ľadová jaskyňa očarí svojou spodnou časťou s ľadovými kvapľami a vodopádmi. Návštevy odporúčame na jar, keď je najviac pokrytá ľadovými útvarmi všetkých druhov.

Galéria

Last modified: 11. decembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *