Búrka je určite jeden z najkrásnejších prírodných javov. Sedieť doma v bezpečí a spoza okien sledovať letnú búrku je očarujúce a krásne zároveň, ľuďom to navyše pripomína, akú neskutočnú silu v sebe skrýva príroda. Čo však, ak nás búrka zastihne vonku? A to práve na výlete, prípadne nejakej náročnejšej turistike? Práve tomuto sa budeme venovať pár nasledujúcich riadkov.

Búrky neodmyslitelne patria k letným mesiacom. Prichádzajú nečakane, často oveľa rýchlejšie akoby sme chceli a práve preto sa nám nepodarí vždy tejto prírodnej sile vyhnúť. Nárazové a rýchle búrky patria hlavne k letným mesiacom, kde pekné počasie vytiahne do prírody najväčší počet rekreačných turistov. Stretnúť búrku na turistike však nie je zrovna príjemným zážitkom, o bezpečnosti ani nehovorím. Silný dážď, vietor, hromy a blesky, to je niečo, čo naženie strach aj tým najväčším odvážlivcom a priznajme si, že celkom oprávnene! Vyrazíte si na výlet, máte krásne teplé slnečné počasie a zrazu sa priženie silný vietor, tmavé mraky a začína boj o život. Áno, čítate správne – boj o život. Treba si uvedomiť, že tejto prírodnej sile sa nedá vzdorovať a preto je najlepším možným riešením ustúpiť. Vlastne nie, najlepšie, čo môžete proti búrke urobiť je vôbec sa do nej nedostať a zďaleka sa jej vyhnúť. No ale nie vždy sa to dá, a tak sa pozrime na nejaké tie rady, ktoré vám možno v konečnom dôsledku uľahčia život v horskom prostredí. 


Dôkladne si naplánujte váš výlet

To znie síce ľahko a zrozumiteľne, ale veľa ľudí to podcení. Najlepšie je ráno pred samotnou turistikou skontrolovať počasie, ideálne aspoň na dvoch-troch zdrojoch. Je pravda, že na horách sa mení počasie prakticky z minúty na minútu, ale základom je predvídať a správne si váš výlet naplánovať. Na horách sa hlavne v letných mesiacoch mení počasie okolo obeda, čo znamená, že ak je ráno krásne slnečno, nemusí tak byť aj poobede. Hlavne v letných mesiacoch si plánujte výlety tak, aby ste vyrážali zavčas ráno a vaše kroky naspäť viedli už okolo skorého poobedia. Búrky z tepla zvyčajne vzniknú zvyčajne v poobedných hodinách a ak v týchto hodinách nebudete na vrchole, znížite šancu na stret s búrkou.

Sledujte okolie počas turistiky

Jasné, každý predsa sleduje okolie počas výletu, ale nie každý sa zamerá na tie správne body. Inými slovami, taký kamzík pred vami je krásny cieľ na fotenie, ale keď už ste vo vyšších polohách, venujte aspoň raz za čas pohľad na samotné nebo, či nevidíte nejaký náznak blížiacej sa katastrofy. Pritom to spoznáte pomerne ľahko – tmavé mraky na oblohe. Ak v diaľke vidíte tmavé mraky, je veľká pravdepodobnosť, že sa tam rysuje takzvaná letná búrka. Nebudeme sa tu hrať na výpočty vzdialenosti tejto ničivej sily od vás, proste a jednoducho – ak klesne naokolo tlak, výrazne sa ochladí behom krátkej chvíle, cítite silnejší vietor a na oblohe vidíte tmavé mraky, blíži sa problém. 

Nepanikárte!

Obzvlášť dôležitý faktor. Žiadne splašené kričanie a bežanie na akúkoľvek svetovú stranu. Tým by ste si prinajmenšom privodili vytknutý členok, ak nie niečo horšie. Treba s kľudom zhodnotiť možnosti, zvážiť veci naokolo a rozhliadnuť sa, prípadne si spomenúť, kade vaše kroky viedli na vrchol a čo bolo kedy naokolo. Verte mi, že panika situáciu len zhorší.

Nepokračujte v turistike!

A už ide do tuhého. Aj keď sa to možno zle číta, vo všeobecnosti platí pravidlo “radšej živý zbabelec, ako mŕtvy hrdina”. A verte, že otočiť sa kúsok od vrcholu, keď sa na vás rúti búrka nie je hanba, skôr nutnosť. Vrcholy tu budú ešte dlhé roky, ale ak by ste tvrdohlavo chceli počas búrky dosiahnúť vás vytúžený vrchol, bola by veľká šanca, že vy už nie. Žiadne falošné nádeje, že vás búrka obíde tu neplatia. Preto pri prvom náznaku blížiacej sa búrky odporúčam okamžite zostupovať smerom dole. A tým nemyslím pár metrov pod vrchol, ale dole = čo najnižšie je to možné. Šanca, že blesk zasiahne samotný vrchol alebo hrebeň je až 10-násobne vyššia, no ani horské sedlo nie je zárukou bezpečia.


Nájdite si úkryt

Dúfam, že nikto z vás nespolieha na to, že ten jeden osamotený strom na lúke tesne pod sedlom ma dostatočne skryje pred dažďom a bleskami. Ak náhodou niekto áno, okamžite si to vytlčte z hlavy. Uvediem hneď dva dôvody prečo: po prvé blesky totiž priťahujú vyvýšené miesta, čo znamená, že osamotený strom na rovnom priestranstve je pre taký blesk dokonalý cieľ. Po druhé, ak trafí blesk do stromu, stanú sa dve dôležité veci – strom zasiahne obrovská sila elektriny, ktorá v dôsledku energie donúti všetku vodu v strome sa okamžite odpariť. Keďže voda sa nedokáže voľne odpariť, strom doslovne roztrhá na kúsky, pričom na strany odletujú kusy nebezpečného dreva. Aký úkryt teda vyhľadať? Ideálne samozrejme dom, horskú chatu alebo auto. Rátajme však s tým, že nič také práve k dispozícii nemáte. Preto je lepšie zostúpiť do lesa, v ktorom sa môžete bezpečnejšie ukryť pred dažďom ale hlavne samotnými bleskami.

Dobré rady na záver

Odhadnúť situáciu, zostúpiť na nižšie položené miesto a schovať sa v lese je síce vynikajúci základ, no ani zďaleka to nie je všetko.  

V prvom rade, ak ste väčšia skupina ľudí je dôležité sa rozptýliť. Vo všeobecnosti platí, že čím väčšia skupina ľudí je pokope, tým väčšie je riziko zásahu bleskom na to dané miesto. Nemusíte byť vyslovene tri kilometre od seba, ale určite sa rozptýľte po lese a každý zaujmite svoje miesto, odkiaľ vidíte na tých ďalších členov skupiny. 

Nekráčajte silou mocou k východiskovému bodu! Toto znie možno nepochopiteľne, ale ak už ste v bezpečí napríklad lesa a búrka vás už zasiahla (to znamená, že prší a blýska sa), nepokračujte v chôdzi ďalej. Existuje totiž takzvané krokové napätie, ktoré je taktiež nebezpečné. Vlastne ide o jednoduché základy elektriny – zem je mokrá a energia z blesku sa môže šíriť kúsok od zásahu po zemi. Ak budete kráčať, dávate nohy ďalej od seba, čím vytvárate rozdielne potenciály na dvoch miestach a to zvyšuje nebezpečenstvo úrazu. 

A tým by sme premostili na ďalší dôležitý bod – polohu tela. Ideálne je nájsť si čo možno najsuchšie miesto, spojiť nohy k sebe a skrčiť sa kolenami k brade. Jasne a jednoducho snažte sa vytvoriť čo možno najmenej vyčnievajúci predmet. 

Už len prečkať búrku a potom sa dostať do bezpečia horskej, prípadne inej chaty, zohriať, vysušiť a užívať si hory naďalej. Týchto pár základných znalostí vám určite neuškodí. Musíte rátať s tým, že ste v prírode a príroda má svoje pravidlá. Stačí ich dodržovať a vrátite sa bezpečne domov s možno trošku nepríjemnejším, ale aj tak zážitkom.

Nezabudli sme na niečo?

Áááá, áno, mobilné telefóny. Toto je tak trošku kontroverznejšia téma. Ak sa pýtate na to, či ich vypnúť alebo nie, moja odpoveď je jasná – nevypínať! Nezvyčajné? No ale zoberme si to z pohľadu, že sa niekomu niečo stane a treba zavolať pomoc. Kým sa pokúsite telefón zapnúť, ubiehajú vám dôležité sekundy, ktoré sú pri každom úraze najdôležitejšie. Navyše mobilný telefón sám o sebe síce blesky pritiahnuť môže, avšak v porovnaní  s “príťažlivosťou” ľudského tela je to zanedbateľné. Určite neodporúčame telefonovať, či si búrku natáčať, fotiť, alebo podobné kaskadérske kúsky. Mobil by ste jednoducho mali schovať do vrecka a nechať ho tam. Tak, a teraz je to už dúfam všetko 🙂 

Last modified: 27. augusta 2019

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *