Tento výlet nás zavedie do susedného Rakúska, kde si prelezieme cez krásnu ferratu Hanselsteig a prejdeme sa vrchom pohoria Hohe Wand na navštevovanú plošinu Skywalk.

Náročnosť a dĺžka trasy

Na túto trasu by ste si určite mali vyčleniť väčšinu dňa. Nejedná sa o náročnú cestu, avšak krásy tejto trasy spočívajú vo viacerých miestach. Deti by ste asi mali nechať doma, keďže sa začína jednoduchou ferratou, kde sú rebríky a pomocné laná. Pripravte sa na výstup lesom, lozenie po skalách pomocou istiacich lán a prechádzkou až k plošine Skywalk.


Informácie o trase

Cestou-necestou, radšej cestou a začneme hľadať dedinku Stollhof. Ak netušíte kde je, nič si z toho nerobte, je naozaj malinká a nenápadná, pritom má tak krásnu polohu. Nachádza sa kúsok od väčšieho mesta Wiener Neustadt. V dedinke Stollhof začína naša výprava, kde nájdeme červenú turistickú značku a smerujeme okolo chatiek až k poslednému penziónu a trošku do lesa. Rád by som pripomenul, že turistické značenie v Hohe Wande nie je bežné, na aké ste zvyknutí a veľa krát sa stane, že zablúdite. Preto to skúsme spolu – okolo posledného penziónu až do lesa na provizorné miniparkovisko na križovatke viacerých lesných ciest. Tu je turistický smerovník. Vyberieme sa teda po červenej vpravo, stále sa držíme rovno, aj keď sa červená časom trošku zatúla. Po necelom kilometri si treba dávať pozor, lebo na ľavej strane bude malá zákerná odbočka, kde si znova všimnete červenú značku na strome. To je tá správne odbočka a vyberieme sa teda tade. Ak ste správne, začínate stúpať a stúpate stále viac a viac. Keď už si myslíte, že to vyššie nejde, choďte ešte kúsok a vyjdete pred skalou. Na ľavej strane vidíte natiahnuté laná a označenie Hanselsteig. Začína ferrata. Prvý úsek je relatívne jednoduchý a prichádza prvé prekvapenie – posedenie s lavičkami a stolom a ten výhľad!! Ak ste si to užili, ideme ďalej, prichádza drevená lávka a za ňou asi najnejpríjemnejší úsek cesty – rebrík. Rebrík má dobrých pár metrov a odporúčam zvýšiť opatrnosť, ale nie je to nič, čo by sme nezvládli. Postupne budeme sledovať červenú značku, až nás dovedie k asfaltovej ceste na vrchu. Tu sa vyberieme vpravo k smerovníku a zabáčame do lesa po červenej. Od tejto chvíle sa musíte riadiť značkami, aj keď občas klamú. Červená je tá správna a všetky smerovníky vás odnavigujú na Skywalk. Ak budete mať šťastie, stretnete pasúce sa kamzíky, prípadne si obzriete kostolík.

Zaujímavosti

Hohe Wand, pohorie neďaleko Bratislavy, ktoré už má pravý alpský nádych. Toto pohorie sa teší obrovskému záujmu turistov a výletníkov v každom veku. Celé toto čarovné miesto spadá samozrejme do národného parku, ktorý nesie rovnaký názov. Svojími zhruba 150 metrov vysokými skalami láka horolezcov a iné adrenalínové povahy. Napriek tomu, že najvyšší vrch má len 1132 metrov, patrí toto miesto k najnavštevovanejším parkom v Rakúsku.

Hanselsteig je rakúska ferrata ľahkej náročnosti. Inými slovami, jedná sa o zaistenú cestu, kde je potrebné trošku loziť po skale. Dostať sa k tejto zaistenej ceste môže byť trošku náročné, avšak samotná ferrata rozhodne stojí za to. Začína miernym prevýšením a dvoma istiacimi lanami po stranách, ktoré vystrieda príjemné posedenie. Tento výhľad v kombinácii so skalným bralom je neuveriteľne krásne a romantické miesto. Časom príde drevená lávka a rebríky v úzkom komíne. Trochu driny na rebríkoch vystriedajú nádherné výhľady do okolia s prekrásnymi scenériami. Táto zaistená trasa je prístupná celoročne, deti by však mali mať istiace lano. Neodporúčam zbytočne riskovať a na rebríku zvoliť výstup po jednom. Na stupnici náročnosti je táto ferrata označovaná ako A/B, čo znamená nenáročná. Nie je ani veľmi dlhá, ale svoje čaro rozhodne má.

Skywalk Hohe Wand. Toto je kapitola sama o sebe. Ak sa nebojíte výšok a chcete si užiť výhľad, toto miesto je ako stvorené pre vás. Nádherné skalné bralá národného parku Hohe Wand len zdokonalila táto železná terasa, kde pod vami nie je doslovne nič. Táto trojuholníková terasa vám zabezpečí neskutočná pohľad do 120 metrovej priepasti. Táto atrakcia láka turistov zo šíreho okolia. Nevynechajte ju ani vy.

Galéria

Last modified: 19. decembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *