Čertova skala je fotogenický skalný hríb, pri ktorom vznikla nejedna šialená fotka. Táto stredoeurópska rarita je fotogenická aj sama o sebe, takže by ju bola veľká škoda nenavštíviť.

Náročnosť a dĺžka trasy

Aj keď trasa na Čertovu skalu nie je obzvlásť náročná, vďaka nie zrovna šťastnému umiestneniu sa môže javiť ako nekonečná. No aj pomalším tempom ste do hodiny a pol pri tomto prírodnom úkaze. Bezproblémovo ju zvládnu asi všetky vekové kategórie, aj keď v úvode vás potrápi zvažujúci sa terén, ktorý je nepríjemný, lebo sa zvažuje. Tak, či onak treba myslieť na to, že na konci tohto zdánlivo nekonečného šľapania vás očakáva cieľ vašej cesty – Čertova skala. Informácie o trase

Začiatok našej trasy sa nachádza v obci Budča na malom parkovisku v bočnej takpovediac uličke. Privíta vás tam turistický smerovník Sietno, ktorý vám hovorí, že na Čertovu skalu sa dostanete po zelenej značke. Takže krížom cez cestu a vchádzame do lesa. Tu si treba dať pozor, lebo hneď pri vstupe sa cesta rozdeľuje na dve trasy, pričom nás zaujíma tá vľavo, ktorá nás prevedie popri diaľnici. Priznám sa, že väčšia časť trasy je nezáživná, kráčate lesom, vyhliadky žiadne a navyše tu nepomáha zvuk diaľnice. Ak však pokračujete a nevzdáte sa hneď v úvode, postupne to začne vyzerať trošku lepšie a aj zvuky motorových vozidiel sa stratia. Po asi hodine kráčania hore dole viac menej v rovine prichádza prvé väčšie stúpanie, ktoré vám pripraví lesný cik-cak. Nerobte paniku, tento krátky strmáčik je posledný a znamená, že už ste skoro v cieli. Čertovu skalu nájdete hneď, ako na chvíľku vykročíte z lesa.

Vzdialenosť 2,8 km | Čas 1:25 hod | Stúpanie 249 m | Klesanie 71 m

Zaujímavosti

Čertova skala je skutočná zaujímavosť. A to nie len slovenská, ale stredoeurópska. Tento skalný hríb má totiž približne 17 ton a leží na ploche, ktorá má len 58×38 centrimetrov. A aj keď vyzerá, že sa môže každú chvíľu zrútiť, stojí tu už veľa rokov a ak ho ľudia nepoškodia, bude ešte veľmi veľa rokov stáť. Tento balvan vznikol nerovnomerným zvetrávaním tufového podkladu, ktorý je mäkší ako andezitový zvyšok skalného hríbu.

A prečo názov Čertova skala? Jednoducho podľa povesti chcel čert potrestať miestnych obyvateľov tým, že pomocou veľkého balvanu vytvorí priehradu na rieke Hron, aby ich odrezal od vody. Avšak sa prerátal a začalo svitať. A práve slnečný svit vzal čertovy silu, kameň mu vypadol z rúk a odvtedy sa vypína nad obyvateľmi obce Budča.

Galéria

Last modified: 23. augusta 2021

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *