Ak ste už niekedy prechádzali cez rakúsku obec Hainburg, určite vám do očí udrel veľký kopec. A práve to je Braunsberg – kopec opradený históriou.

Náročnosť a dĺžka trasy

Ako sa dočítate nižšie, existujú dva spôsoby, ako sa na Braunsberg dostať. Prvý je ľahší, autom až hore. Druhý je ale krajší a ten váš bude stáť zhruba hodinku času a 231 výškových metrov. Určite je vám jasné, že pri prvom spôsobe je to výlet typu “vystúp a pozeraj”. Ak vás však zaujal druhý spôsob, preverte svoju kondičku na tomto rakúskom vyhliadkovom vrchu.


Informácie o trase

A je to tu – druh dopravy. Tak či onak, musíte prejsť do susedného Rakúska. Na tento výlet nepotrebujete ani vlastné auto, aj keď vám ušetrí trošku námahy. Každopádne do Hainburgu jazdí hromadná doprava z Bratislavy, takže ak necháte auto doma, nijako vám to neublíži.

Takže ak sa chcete prejsť, odporúčam nájsť dobre značený turistický chodník, ktorý odbočuje z asfaltky kúsok za kúpaliskom. Táto trasa ide strmo hore okolo skál pod vrcholom. Pozor však, táto trasa je určená pre ľudí, ktorým nevadí sa zapotiť.

V prípade, že zvolíte vlastné auto, vyberiete sa udržiavanou, ale nepríjemne kľukatou asfaltovou cestou autom až na samý vrchol, kde je vybudované rozsiahle parkovisko. Samozrejme s výnimkou zimných mesiacov, kde túto cestu pre autá uzatvárajú. V zime vám neostáva nič iné ako zodrať svoju obuv.

Zaujímavosti

Braunsberg je obrovský vyhliadkový kopec nad Hainburgom. Kopec je asi slabé slovo pre túto 376 metrovú  osamotenú horu, ktorú si všimne azda každý návštevník, ktorý čo i len prechádza cez túto malebnú obec.

Zabrdneme kúsok do histórie Braunsbergu. Nie je to len hocijaký vrch, bol jedným z troch keltských hradísk, ktoré tvorili takzvanú Uhorskú bránu. Túto bránu tvorili aj hrad Devín a Bratislavský hrad a predpokladá sa, že pred  dvetisíc rokmi hradiská vybudoval keltský kmeň Bójov. Najstaršie osídlenie, ktoré malo na hradisku významné zastúpenie, badať už v šiestom storočí pred naším letopočtom.

Na vrchole upúta váš zrak zrekonštruovaná časť palisády a strážnej veže. Z nej je krásny výhľad na celý Hainburg ako aj na hrad oproti na vrchu Schlossberg. Na severovýchod je necelé dva kilometre vzdialený hrad Devín a z druhej strany vidieť vzdialenú Bratislavu. Určite vám neunikne ohrada, za ktorou sa schovávajú koníky. V podvečer letných mesiacov je možné na skalách vidieť miestne divé ovce.

Braunsberg sa oplatí navštíviť v každom ročnom období, za svetla alebo tmy. Rozhodne si ho nenechajte prekĺznuť medzi prsty, z Bratislavy je naozaj na skok.

Galéria

Last modified: 17. marca 2019

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *