Beckovský hrad sa vyníma do ďalekého okolia a nevšimnúť si ho je pomerne náročné. Čo však zničilo nedobytný hrad? Boli to Turci? Alebo ľudská ľahostajnosť?

Náročnosť a dĺžka trasy

Výstup na Beckovský hrad patrí k tým jednoduchším. Vlastne nie je nijako zvlášť náročný, hravo ho zvládnu aj ľudia bez kondičky. Ak zvolíte vlastnú dopravu, je to o to ľahšie, avšak pri voľbe hromadnej dopravy sa aspoň prejdete po obci. Tak, či onak je tento výlet určený pre tých, ktorí sa neradi namáhajú a chcú si vychutnať nejakú tú zrúcaninku.Informácie o trase

Beckovský hrad je voľne viditeľný už z diaľky, takže je ťažké k nemu netrafiť. Mohutná zrúcanina na hradnom kopci vás priláka už cestou po diaľnici okolo. Cesta k hradu je dobre označená a všetko začína v obci Beckov. Tu nás zelená turistická značka alebo informačné tabule odnavigujú priamo na hrad. Nemáte sa kde stratiť.

Vzdialenosť 299 m | Čas 00:10 hod | Stúpanie 31 m | Klesanie 13 m

Zaujímavosti

Beckovský hrad, alebo hrad Beckov je zrekonštruovaná zrúcanina na strmom vrchu nad obcou Beckov. Keďže vápencové bralo uprostred tohto kraja malo strategický význam už v minulosti, bol na ňom v 13. storočí postavený mohutný hrad. Beckovský hrad spadal pod panstvo Matúša Čáka, ktorý si tento hrad obľúbil. Neskôr ho vlastnili Stiborovci, ktorí patrili k najmocnejším rodom Uhorska. Za ich éry zažil hrad Beckov najlepšie roky. V 15. storočí začala honosná prestavba, kde vybudovali horný gotický palác s rytierskou sieňou a kaplnkou. Taktiež zvýšili hradné veže a neskôr kvôli tureckej hrozbe hrad opevnili. Turci hrad nedobyli, ale ako to už býva, po vymretí rodu Stiborovcov, si panstvo rozdelili ich nástupcovia. Tí sa o hrad nestarali a hrad začal pomaly ale isto chátrať. Dopomohol tomu aj požiar v roku 1727, ktorý zničil väčšinu budov a hrad po požiari ostal opustený napospas svojmu osudu.  V súčastnosti je hrad čiastočne zrekonštruovaný a jeho návštevu si treba naplánovať s ohľadom na otváracie hodiny.  Na hrade sa konajú každoročné hradné slávnosti a jeho návšteva určite nie sú márne vyhodené peniaze. Čo je však škoda, že nedobytný majestátny hrad zničila ľudská povaha a ľahostajnosť…

K Beckovskému hradu sa viaže nespočetne veľa povestí. Jednou z nich je povesť o šašovi Beckovi, ktorý chrániac si vlastné dieťa zabil Stiborovho obľúbeného psa. Ten ho za to dal hodiť zo skaly, pričom pri páde šašo zakričal slová “do roka a do dňa”. Presne rok na to uštipla Stibora do oka vretenica, pričom zaslepený spadol dole z tej istej skaly.

Galéria

Last modified: 19. decembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *