Vodopády Myrafälle sú veľkým lákadlom pre rôzne skupiny výletníkov. V rámci jednej rokliny spoznáte malý rakúsky raj s krásnymi kaskádami a vodopádmi.

Náročnosť a dĺžka trasy

Tento výlet a samotná roklina je nenáročná, hravo ju zvládnu aj najmenší. Čo sa týka dĺžky trasy, je to hlavne na vás. My ale odporúčame okruh cez najkrajšie vodopády okolo priehrady až po výhľad Hausstein. Jedná sa o kratší okruh, ktorý nie je ničím náročný.  Pre väčší výlet odporúčame spojiť s návštevou rokliny Steinwandklamm.


Informácie o trase

Parkovisko pri vodopádoch Myrafälle sa nachádza nad obcou Muggendorf a hravo vás sem navedie navigácia, prípadne postačuje sledovať informačné tabule. Vzhľadom na to, že sa jedná o veľkú turistickú atrakciu, nie je problém ju nájsť pomocou už spomenutých informačných tabulí. Tu sa začína naša trasa, takže zaparkujeme, necháme poplatok miestnemu strážcovi parkoviska a vyrážame. Vstup do rokliny je cez turniket, takže si nezabudnite zakúpiť lístok, ktorý ale odporúčame uchovať, zíde sa pri výstupe von. Tu asi nemusíme moc označovať trasu, lebo cesta cez vodopády je viac menej priamo za nosom po drevených lávkach a schodoch. Prejdete pomedzi tie najkrajšie vodopády na okolo, takže si ich poriadne vychutnajte a dostaneme sa na smerovník pri asfaltovej ceste. Pokračujeme trasou popri ceste, samozrejme tou spodnou pri vode. Tá nás prevedie cez menšie vodopádiky až von zo samotnej rokliny. Tu ale pokračujeme po turistickej ceste, ktorá nás prevedie popri vybudovanej priehrade, ktorá pripomína jazierko až k detskému ihrisku a reštaurácii. My sa ale neplánujeme najesť a tak pokračujeme po modrej turistickej značke smerom na Hausstein. Upozorníme, že označovanie turistických chodníkov v Rakúsku nie je také intenzívne ako u nás, miestami sa menia farby, nie sú značky a podobné kuriózne situácie. Preto pri priehrade neodbočíme vpravo cez vodu, ale pokračujeme chvíľku rovno a následne vľavo. Začneme mierne stúpať, prejdeme cez lúky až prídeme na ďalší smerovník. Vyšliapeme si na vrch Hausstein, užijeme si výhľad s krížom a vrátime sa naspäť k smerovníku, odkiaľ pokračujeme po modrej značke. Tá nás odvedie až naspäť k vodopádom, odkiaľ sa môžeme vydať naspäť na parkovisko.

Vzdialenosť 2,7 km | Čas 1:20 hod | Stúpanie 198 m | Klesanie 198 m

Zaujímavosti

Vodopády Myrafälle sú nepochybne najkrajšie vodopády v rakúskej oblasti Wiener Alpen. Ale poďme sa pozrieť, čo o nich vlastne vieme a čo nás teda čaká. Hneď pri vstupe si viete všimnúť väčší dom pri jazierku a detskom ihrisku. Málokto však vie, že tento objekt neslúži iba na predaj lístkov, ale jedná sa o vodnú elektráreň, ktorá vznika už v roku 1914. Prejdime na samotné vodopády. Sú krásne, to bezpochyby, ale viete, že tieto vodopády boli sprístupnené už v roku 1802 širokej verejnosti? Vodopádmi vás prevedie 26 mostíkov a veľmi veľa schodov. Za ten výstup to ale stojí. Týmito vodopádmi pretečie denne až 5 miliónov litrov vody. Čítate správne, päť miliónov litrov vody denne. S celkovou výškou vodopádov 125 metrov to je naozaj veľa vody, ktorá vytvára krásne vodopády Myrafälle. Z histórie vieme, že miesto okolo vodopádov bolo osídlené už 2000 rokov pred naším letopočtom.

Historický nádych spojený s krásou prírody za pár eur vstupného naozaj stojí.

Galéria

Last modified: 4. decembra 2018

2 Responses to " Vodopády Myrafälle "

 1. Martin Janeba píše:

  sem,ideme

 2. pavel travnicek píše:

  Nadherna přiroda v uzkem kanonu,dnes 22.11.2020 jsem to absolvoval
  Pozor bylo naledi a snih ,nedoporucuji starym lidem –
  i vlete nektere schody maji prudke vztoupani !!!!
  ja mam 64,5 let a dal jsem to z opatrnosti.
  jeto jak z Pohadky
  Pavel /Prostějov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *