Holíčske megality sú záhadou pre historikov, podobne ako slávny Stonehenge. Obrovské kamene náhodne poukladané do kruhu v tvare slnečných hodín, ktoré odhalili pri stavbe sídliska majú svoje tajomstvá, ktoré nám zatiaľ nechcú prezradiť.
Náročnosť a dĺžka trasy
O náročnosti trasy netreba vôbec písať dlhé slohy. Návšteva Holíčskych megalitov sa dá považovať za rýchlovýlet, alebo “zastav a pokochaj sa”. Vzhľadom na ich umiestnenie je tento výlet naozaj skôr zástavkou na inej trase, alebo spestrením prehliadky Holíčskeho zámku.
Informácie o trase
Holíč je na Záhorí známy pojem, ktorý je ťažšie minúť. Keď už ste v Holíči alebo prechádzate cez neho ďalej, neuškodí zástavka na Holíčskych megalitoch. Prečo? Lebo je to párminútová záležitosť, lebo sú v blízkosti Holíčskeho zámku, lebo proste chcete mať niečo navyše… Každý si nájde svoj dôvod. Cestou k zámku z hlavnej cesty sú hneď na ľavej strane v sídlisku. Trošku netradičné umiestnenie na takúto pamiatku, ale sú tam a stačí ich navštíviť. Čakajú tam stáročia len na vás.
Zaujímavosti
Tak tu máme kamene na sídlisku, nič prekvapivé, však? Poďme sa na ne ale pozrieť bližšie, možno vás tieto “kamene” uprostred sídliska prekvapia. Začneme tým, že v osemdesiatych rokoch minulého storočia sa v Holíči začalo stavať sídlisko, to nebolo nič neobvyklé. Pri hĺbení základov narazili robotníci na veľké kamene, pričom na niektorých boli viditeľné kresby a rôzne znaky. Priamo v strede sa nachádza hlavný kameň, na ktorom je viditeľne znázornené kladivo, ako znak známeho boha hromu. Okolo neho je umiestnených osem obetných kameňov, okolo nich ďalších 16 kameňov zoradených v skupinách. Jedná sa o pozostatky vtedajšieho kultu pohanov v tejto časti Slovenska. Na niektorých kameňoch si môžete všimnúť vytesané rôzne znaky, avšak zachovalo sa ich veľmi málo. Najväčší opracovaný kameň, alebo aj megalit, má výšku 6,8 metra. Z výšky pôsobí celok ako slnečné hodiny, no historici tvrdia, že to bolo akési obradné miesto. Pre milovníkov záhad bude toto miesto ideálne, lebo Holíčske megality sú pamiatkou na doteraz neznámu kultúru, ktorá kedysi obývala túto časť Slovenska.
Galéria
Last modified: 17. marca 2019