Rozhľadňa Rozbehy možno nepatrí k velikánom, ale jej krása spočíva v samotnej stavbe. Netradičná kamenná rozhľadňa pozerá na Záhorie a pozornosť si zaslúži.
Náročnosť a dĺžka trasy
Náročnosť záleží od vášho vlastného výberu. Priamo pri rozhľadni je totiž vybudované parkovisko, ale vedie k nej aj turisticky značený chodník z obce Rozbehy. Tým to máte značný kus do kopca, ale našťastie len krátky. Či už pešo z obce alebo autom, tento výlet zvládne asi každý výletník. A keď už ste v okolí, je škoda nenavštíviť zrúcaninu hradu Korlátka.
Informácie o trase
Rozbehy je časť obce Cerová, neďaleko Jablonice. Neviete kde je Jablonica? No predsa neďaleko Senice. Takže smer Záhorie a Cerová – rozbehy. Ak ste sa rozhodli pre prechádzku, natrafíme na žltú turistickú značku, ktorá nás bude viezť dedinkou do kopca až k samotnej rozhľadni. Ak ste sa rozhodli pre autovýlet, taktiež pôjdete podobnú trasu, ale bude to rýchlejšie a bez námahy. Tak, či onak sa k rozhľadni dostanete pomerne ľahko. Leží na vrchu tejto dedinky hneď vedľa cintorína.
Zaujímavosti
Malá ale naša! Aj takto sa dá charakterizovať rozhľadňa Rozbehy. Tá sa nachádza v nadmorskej výške 460 metrov neďaleko zrúcaniny Korlátka. Postavená je z betónových tvárnic a obložená prírodným kameňom. Jej výška je sedem metrov. Asi by bolo dobré dodať, že bola slávnostne otvorená 24. októbra 2009 na 10. ročníku miestnych Majstrovstiev sveta v púšťaní šarkanov.
Čo sa výhľadu týka, ponúka rozhľadňa Rozbehy krásny výhľad na severnú časť Záhorskej nížiny ako aj na najvyšší vrch Malých Karpát – Záruby.
Ako zaujímavosť spomenieme, že v jej tesnej blízkosti sa nachádza prvá “vrtuľa”, alebo aj prvá veterná elektráreň na Slovensku.
Galéria
Last modified: 17. marca 2019