Zrúcanina Divínskeho hradu sa nachádza nad obcou Divín. Hrad zohral dôležitú úlohu na obranu stredoslovenských banských miest pred tureckými nájazdmi. Poďme sa na neho teda pozrieť…

Náročnosť a dĺžka trasy

Mierny kopec smerom hore, lesno-kamenistá cestička. Aj takto sa dá charakterizovať cesta k hradu Divín. Celková trasa je nenáročná, trvá maximálne 10 minút a prevýšenie je pomerne malé.


Informácie o trase

Zaparkujeme v obci Divín, ktorá leží kúsok od vodnej nádrže Ružiná, ideálne čo najbližšie k renesančnému kaštieľu. Od neho vedie červená turistická značkovaná cesta pomedzi stromy. Pár minút a ste na hrade. Jednoduchá a ľahká cesta kedysi nedobytného hradu.

Vzdialenosť 305 m | Čas 00:10 hod | Stúpanie 26 m | Klesanie 1 m

Zaujímavosti

Hrad Divín sa prvý krát spomína v roku 1329, bol postavený na ochranu stredoslovenských banských oblastí. Hrad si striedali majitelia, až kým ho násilím neobsadil Žigmund Balassa v roku 1535. Vzhľadom na to, že o hrad mali záujem aj Turci, nechal majiteľ hrad opevniť a pripravil ho na ťažké časy. Ani to však nestačilo a navzdory udatným bojom ho v roku 1575 po dlhom obliehaní Turci nakoniec dobyli. O pár rokov neskôr ho kráľovské vojsko získalo naspäť a Turkov pobili. Od tej doby hrad plnil svoju obrannú činnosť. Hrad dostal do opatery krajský hodnostár Imrich Balassa. Ten sa za pomerne krátku dobu preslávil svojimi násilníckymi a lúpežnými činmi. Kráľovské vojsko hrad obkľúčilo a Imricha zatkli, aby ho doviedli pred súd. Pomocou známostí a nakradnutých peňazí ho súd oslobodil, ale nedovolili mu spravovať kedysi jemu zverený Divín. Imrich sa rozhodol vyriešiť veci po svojom a počas hostiny pod hradom hodnostárov opil, zavraždil a spolu s kumpánmi sa prezliekli do ich šiat. Spiacich vojakov im nerobilo problém poraziť a hrad bol opäť Imricha Balassu. Cisárske vojsko muselo reagovať a hrad sa opäť raz dostal do stavu obliehania. Balassa útokom ale odolával vyše päť rokov a tak v roku 1679 padlo rozhodnutie vyhodiť hrad do povetria. A tak sa aj stalo. Od tej doby Divín nikto neopravil a dostal sa do stavu, v ktorom je dnes.

Z hradu sa zachovali pomerne rozsiahle obvodové múry. Dnes tu môžeme vidieť aktivistov, ktorí sa snažia túto pamiatku zachrániť, ako väčšinu slovenských zrúcanín.

Povesti hovoria, že prácu na hrade maril lesný duch. Nevedeli si s ním dať rady, až kým im stará baba neporadila, že majú do stien hradu zamurovať dieťa. Vybrali jedno dieťa z ľudu a zamurovali ho do hradných múrov. Od tej doby mali od lesného ducha pokoj. Práve pre tieto javy nazvali tento divný hrad Divín.

Galéria

Last modified: 11. decembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *